środa, 17 lutego 2021

Smakologia


„To jakie jedzenie wybieramy, ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie,
ale także na zdrowie i życie innych ludzi oraz na planetę i jej środowisko naturalne.
Dlatego powinniśmy rozsądnie wybierać produkty, które lądują na talerzu”.

Po „Zwierzokracji” i „Śmieciogrodzie” (o którym pisałyśmy na blogu TUTAJ) Aleksandra Woldańska-Płocińska napisała kolejną książkę poruszającą istotny i aktualny temat. Tym razem autorka zabiera swoich czytelników w niezapomnianą podróż poprzez rozwój sztuki kulinarnej oraz opisuje wpływ tego, co jemy na nasze zdrowie i środowisko naturalne.

Podczas lektury dowiadujemy się, czym odżywiali się nasi przodkowie oraz jak wyglądały początki uprawy roślin i hodowli zwierząt. Przenosimy się do XI wieku, by poznać bizantyjską księżniczkę Marię Argyropoulinę, która przybywając do Europy, przywiozła ze sobą widelec i ku zgorszeniu innych posługiwała się nim podczas spożywania posiłków. Czy wiedzieliście, że dopiero siedem stuleci po jej śmierci sztućce na dobre zagościły na stołach?

Inną ciekawą postacią opisaną w książce – tym razem współczesną –, która wpłynęła na sposób postrzegania żywności jest  Carlo Petrini. Ten Włoch, nie mogąc pogodzić się z rosnącą popularnością barów serwujących fast food, zapoczątkował ruch zwany slow food. Namawia w nim m. in. do kupowania jedzenia u lokalnych producentów oraz do uprawy warzyw i owoców we własnych ogródkach, co jest nie tylko satysfakcjonujące, ale i daje gwarancję, że własnoręcznie wyhodowane  marchewki i sałata będą zdrowsze, bo pozbawione chemii.

Autorka książki namawia czytelników do robienia świadomych zakupów poprzez czytanie etykiet i kupowanie wyłącznie potrzebnych produktów, aby nie marnować żywności.


Podkreśla znaczenie kupowania sezonowych warzyw i owoców oraz wyjaśnia, jakie produkty źle wypływają na nasz organizm, a nawet na środowisko. Ponadto porusza problem przejadania się ludzi, a z drugiej strony  głodu panującego w wielu krajach.

„Smakologia” to wspaniała lektura pełna smakowitych ciekawostek. Uświadamia dzieciom i dorosłym, jak różnorodny jest świat kulinariów. Po takiej lekturze wybór tego, co kładziemy na talerze z pewnością będzie prostszy. Wspólna lektura wyjdzie na zdrowie całej rodzinie.


Autor: Aleksandra Woldańska-Płocińska
Tytuł:  Smakologia  
Wydawnictwo:  Papilon
Rok i miejsce wydania: Poznań 2020
Liczba stron: 80
Oprawa: twarda