piątek, 5 lutego 2021

„To kłamstwo cię zabije” Chelsea Pitcher

Tajemnicza śmierć, która zdarzyła się podczas pewnej imprezy. Mroczne sekrety i dążenie do odkrycia prawdy. Trzymająca w niepewności czytelnika do ostatniej strony powieść dla wszystkich miłośników klasycznych kryminałów.

opracowanie okładki: Michalina Paczyńska

„To kłamstwo cię zabije” zaczyna się zdarzeniem, które miało miejsce rok wcześniej podczas pewnej imprezy. W płonącym samochodzie w lesie w środku siedział chłopak, a „ogień strawił jego ciało doszczętnie”. Ten wypadek, a może zaplanowane zabójstwo, z ukrycia obserwuje dziewczyna odliczając na palcach dłoni osoby, które podejrzewa o dokonanie tej zbrodni. Jeszcze nie ma wszystkich danych i szczegóły musi poskładać, aby dojść do prawdy. Musi przygotować staranny plan działania, bo tylko dzięki temu będzie mogła przeżyć. „Na razie postanowiła założyć na twarz maskę obojętności i być jak porcelanowa lalka, czekając cierpliwie na bieg wydarzeń”.

Juniper, Ruby, Parker, Brett i Gavin otrzymują zaproszenie do rezydencji położonej pośród lasów. W odizolowanej posiadłości mają wziąć udział w konkursie, w którym zwycięzca otrzyma Stypendium w wysokości 50 000 dolarów, które wykorzysta w wybranej przez siebie szkole. Okazuje się jednak, że tak naprawdę jest to przykrywka. Podczas kolacji bowiem ma nastąpić odkrycie prawdy i dokonanie zemsty.

Chelsea Pitcher prowadzi akcję opierając się na przeszłości tych, którzy przyczynili się do zdarzenia z przed roku. Zaproszonym do rezydencji na wzgórzu zgotuje piekło, trzymając czytelnika do końca w napięciu i niepewności, kto wydostanie się żywy.

Zakończenie zaskakuje, chociaż autorka pozostawiała czytelnikowi ślady w całej książce, które prowadziły do rozwiązania tajemnicy. Ciągłe zmiany powodują, że chwilami trudno się zorientować - kto jest winny, kto jest ofiarą, kto jest sprawcą i kto pragnie zemsty. Nastrój grozy, teatralne rekwizyty i chwilami nierealny koncept, przyciągają uwagę i zachwycają w swojej prostocie.

Chelsea Pilcher, „To kłamstwo cię zabije”, przełożyła Bożena Stokłosa, wyd. Zielona Sowa, Warszawa 2020.