piątek, 12 lutego 2021

"Dziura" Øyvind Torseter

 


Książka przyciąga wzrok już na pierwszy rzut oka, wyróżniając się oszczędną formą w porównaniu z błyszczącymi, barwnymi, często nawet przeładowanymi wizualnie okładkami, które można zobaczyć na półkach w księgarniach i bibliotekach. Tutaj imię i nazwisko autora, tytuł oraz nazwę wydawnictwa wydrukowano czarnymi literami bez żadnych ozdobników. Okładka została wykonana z grubego kartonu. Widzimy na niej dwóch głównych bohaterów: postać z ciałem człowieka i zwierzęcą głową oraz tytułową dziurę, którą jest dziurą w dosłownym sensie – zarówno w okładce, jak i kolejnych stronach widnieje otwór.

Fabuła rozpoczyna się w pustym mieszkaniu, do którego wprowadza się bohater. Z wysiłkiem wnosi ciężkie kartony, które następnie stopniowo rozpakowuje – w zależności od tego, czego akurat potrzebuje. Jest tak zaaferowany wykonywanymi czynnościami, że dopiero po pewnym czasie dostrzega DZIURĘ. Kiedy podchodzi do ściany, żeby przyjrzeć się jej, okazuje się, że zdążyła zniknąć, aby pojawić się w innym miejscu!

Na kolejnych stronach odkrywamy niezwykłe właściwości dziury. Potrafi się przemieszczać, wędrując po drzwiach, ścianach i podłodze. Złapanie jej jest niezwykle trudne. Codzienne życie w jej towarzystwie utrudniłoby życie bohatera – na szczęście istnieje miejsce, które może przebadać jej właściwości. Trzeba ją jedynie tam dostarczyć.


Z bohaterem książki przemierzamy ulice miasta, na których toczy się codzienne życie i przy okazji możemy przyglądać się, jak sprytnie autor wykorzystał dziurę jako element ilustracji – raz jest literą „o” w słowie „kiosk”,  raz kołem, a innym razem dziurką w nosie. Czy kiedy trafi do laboratorium, odkryjemy wreszcie jej tajemnicze właściwości?


                                                        Źródło filmu: http://wydawnictwoformat.pl/p,679,dziura.html


Perypetie dwójki bohaterów zobrazowane są minimalistyczną, ale wyrazistą kreską. Linie nie są idealnie proste, postacie oraz przedmioty widoczne w tle są często ledwo zaznaczone. Tylko niektóre fragmenty ilustracji są barwne – dominuje biel i czerń. To sprawia, że książka jest interesującym picture bookiem, opowieścią graficzną oraz komiksem dla odbiorców w różnym wieku.Autor: 
Øyvind Torseter
Tytuł: Dziura
Wydawnictwo: Format
Rok i miejsce wydania: Wrocław 2020
Liczba stron:  64
Oprawa: twarda