czwartek, 16 lutego 2023

„Planety pana Mikołaja. O wielkim astronomie” Anna Czerwińska-Rydel

Kiedy Mikołaj Kopernik był małym chłopcem, lubił patrzeć w niebo pełne gwiazd. Nie bał się zadawać pytań, gdy coś go zainteresowało lub budziło jego wątpliwości. To między innymi dzięki temu, już jako znany astronom, dokonał odkryć, które rozsławiły jego imię w całym świecie.

Seria „Czytam sobie”. Poziom 1 to proste i zabawne historie, duża czcionka, barwne ilustracje i przykuwające wzrok elementy graficzne. Wszystko to ułatwia dziecku stawianie pierwszych kroków w nauce czytania. I właśnie w tej kolekcji znalazła się historia autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel, która z pasją pisze książki dla dzieci i młodzieży o wielkich ludziach i ich pasjach.

Czego jest najwięcej w tym krótkim tekście, który poświęcony jest Mikołajowi Kopernikowi? Otóż przede wszystkim dowiemy się, że od dziecka Mikołaj był bardzo ciekawy i bacznie wszystko obserwował. Zauważył, że wprawione w ruch jajko czy jabłko – obracają się. Przyglądał się również ludziom na balu, wirującym dookoła niego. Wszędzie widział obroty, obroty, obroty… 

 

Mikołaj dorastał i coraz więcej czasu poświęcał na obserwację – słońca i nocnego nieba. My już wiemy, że odpowiedział na nurtujące go pytanie, - czy Ziemia faktycznie jest centrum Wszechświata?Ta bardzo skrócona wersja teorii Kopernika świetnie zapoznaje młodego czytelnika z tematem. Daje możliwość rozbudzania zainteresowań i poszukiwania kolejnych informacji, nakłania do zadawania pytań.

Spójrzmy na tę historię oczami dziecka, bo tylko w ten sposób dostrzeżemy sens w prostocie tej opowieści. Spróbujmy również pokazać dziecku, jak Ziemia wirując wokół własnej osi, jednocześnie krąży wokół Słońca.

Spróbujcie znaleźć na to sposób najprostszy. Powodzenia!

Anna Czerwińska-Rydel, „Planety pana Mikołaja. O wielkim astronomie”, zilustrowała Katarzyna Bajerowicz, wyd. Egmont Polska, Warszawa 2016.

 

Książkę prezentujemy z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika