czwartek, 2 grudnia 2021

Święta na świecie

Ze świętami Bożego Narodzenia kojarzy nam się pięknie ozdobiona choinka z kolorowymi lampkami, Mikołaj przynoszący prezenty, łamanie się opłatkiem przy wigilijnym stole oraz spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Kiedy jednak sięgniecie po książkę Sofii Marii Brand pt. „Święta na świecie”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Emotikon, przekonacie się, że obchody świąt nie wszędzie wyglądają tak samo.

Wybierzcie się w podróż po kontynentach i poznajcie świąteczne zwyczaje praktykowane w 24 krajach! W książce przeczytacie ciekawostki o tradycjach z różnych szerokości geograficznych i obejrzycie kolorowe ilustracje Rasmusa Juula.

Z pewnością znacie i lubicie kalendarze adwentowe, zawierające słodkie niespodzianki na każdy dzień poprzedzający święta. Szczególnie popularne są w Danii. Kiedyś przygotowywano je z zawiniętego w papier ziemniaka, w którego wbijano 24 zapałki i codziennie wyjmowano po jednej.

Łasuchy byłyby szczególnie zadowolone z goszczenia w okresie świąt w Indiach, gdzie piecze się ogromne ilości łakoci – nawet 15 rodzajów – oraz we Francji, gdzie na stole może pojawić się nawet 13 różnych deserów. Z kolei w Finlandii na wigilijne śniadanie warto zjeść ryż na mleku z ukrytym w nim migdałem – temu, kto go znajdzie, przez kolejny rok będzie sprzyjało szczęście.

Na pewno nie wyobrażacie sobie świąt bez Mikołaja. W niektórych krajach jego rolę przejmują: we Włoszech – czarownica Befena, w Argentynie – Trzej Królowie, a w Rosji – Dziadek Mróz. Greckie dzieci prezenty otrzymują od Świętego Bazylego, który odwiedza je dopiero w sylwestra.


Mimo wielu odmienności tradycyjnych dań, ozdobienia choinki, pory zjedzenia świątecznej kolacji, wszystkich łączy najważniejsza rzecz: 

spotkania z najbliższymi…


 

Autor:  Sofie Maria Brand
Tytuł: Święta na świecie
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Rok i miejsce wydania: Kraków 2021
Liczba stron: 
64