środa, 8 grudnia 2021

Co knują wydawcy, czyli bestsellery, nowości i zapowiedzi

Na początku grudnia, po raz kolejny odbyło się spotkanie online, na którym sześć wydawnictw - Babaryba, Druganoga, Format, Widnokrąg, Zakamarki oraz Dwie Siostry, Ezop, Hokus-Pokus, Muchomor, Poławiacze Pereł i Tako - zaprezentowały swój wydawniczy dorobek, w mijającym powoli, 2021 roku. 

Dwudniowe spotkanie (1-2.12.2021), to mnóstwo informacji, tytułów książek będących bestsellerami, tymi, które właśnie ukazały się i mogą być doskonałym prezentem oraz zapowiedzi, czyli to, na co musimy jeszcze poczekać. Z uwagą będziemy śledzić, niczym wytrawny detektyw, terminów publikacji wszystkich nowych zapowiedzianych tytułów, aby jak najszybciej mogły znaleźć się w bibliotece. Teraz chcemy podzielić się tym, co zwróciło naszą szczególną uwagę.

Zaczynamy od wydawnictwa Widnokrąg i dwóch wrześniowych publikacji. Razem z głównymi bohaterami Artem i Camille, po raz kolejny możemy przeżyć wspaniałą przygodę ze sztuką, w której nie zabraknie misternej intrygi i tajemnicy, o co zadbał Deron R. Hicks - autor powieści „Skok na Rembrandta”. W książce (podobnie, jak we wcześniejszej powieści tego autora „Przekręt na van Gogha”) czytelnik znajdzie kody QR, które pozwolą obejrzeć obrazy, o które toczy się gra.

„Maleńkie królestwo” Etgara Kereta, genialnego izraelskiego pisarza, jest znakomitą lekturą zarówno dla małego, jak i dorosłego czytelnika. To opowieść o prawdziwych uczuciach, która zostaje na długo w pamięci. 


Wydawnictwo Zakamarki, to oczywiście Albert Albertson i najnowszy tytuł serii „Niech żyje tata Alberta!”. Zakamarki zapowiedziały też wiele wydarzeń w następnym – 2022 roku, w którym przypadają obchody 10. rocznicy ukazywania się książek o Albercie.

Kolejna nowość, to „Rodzina Obrabków i urodzinowy skok” i nowa szwedzka seria dla początkujących czytelników. W tej rodzinie wszystko jest niesamowite, począwszy od imion: mama Cela, tata Zbirosław (pieszczotliwie zwany Zbiro), syn Ture, córka Kryminelka (w skrócie Elka) i pies Glina. Autorami - tekstu jest Anders Sparring, a ilustracji Per Gustavsson. Polecamy wszystkim, którzy lubią się śmiać!


Bestsellerowy cykl sensacyjny o nastoletniej tajnej agentce od wydawnictwa Dwie Siostry liczy już trzy tomy. W listopadzie ukazał się bowiem najnowszy tytuł „Ruby Redfort. Nie wywołuj wilka z lasu” autorstwa Lauren Child. Trzynastoletnia geniuszka łamie najtrudniejsze kody już od dziecka, a z przyjacielem porozumiewa się szyfrem i alfabetem Morse'a, a od niedawna pracuje w tajnej agencji wywiadowczej. Wartka akcja i błyskotliwe dialogi nie pozwolą Wam się nudzić! 


Tegoroczną nowością jest również książka pt. „Łatwo być miłym” Francesci Pirrone wydawnictwa Muchomor. Propozycja dla najmłodszych dzieci zachwyca obrazem/ilustracją, a minimalistyczną treścią zostawia pole do namysłu i nie komplikuje odbioru przez u małego czytelnika.


Wydawnictwo Tako wspominało hiszpańską autorkę – Susannę Isern i tytuły, które są bestsellerami i w mijającym roku doczekały się dodruków, jak między innymi „Najlepsza zupa na świecie”. Cieszymy się niezmiernie, że do tego grona egzemplarzy, będących już w zbiorach Piątki, wkrótce dołączą kolejne: „Jestem już duży” oraz „Postaw się na moim miejscu”. 

 

Wszystkie książki Susanny Isern są doskonałe do pracy warsztatowej z dziećmi, co niejednokrotnie czyniłyśmy.

Na koniec zostawiłyśmy to, na co musimy poczekać do przyszłego - 2022 roku.

Wydawnictwo Tako na luty zapowiedziało ósmy tytuł serii Moje ciało, którym będzie „Pierwsza pomoc przy drobnych wypadkach”. W marcu natomiast ukaże się pierwsza rymowana książka w dorobku Tako – „Nic nie przestraszy misia”, w przekładzie Marcina Brykczyńskiego.

 

Wszystkie ilustracje pochodzą z prezentacji przygotowanych przez wydawnictwa na spotkanie „Co knują wydawcy”.