sobota, 11 grudnia 2021

"Bethany i bestia" Jack Meggitt-Phillips

 


Uwaga! Ostrożnie! Jeżeli zaliczacie się do grona wrażliwych czytelników, którzy mocno przeżywali los Czerwonego Kapturka i jego babci, połkniętych przez wilka albo masowe trzebienie stad owiec przez smoka wawelskiego, zastanówcie się nad lekturą tej książki. Natkniecie się w niej bowiem na wyjątkowo żarłoczną bestię, która je swoje ofiary bez odrobiny litości i wydaje się, że nikt ani nic nie jest w stanie jej powstrzymać. Opisy jej kolejnych posiłków są odrobinę makabryczne, więc czujcie się ostrzeżeni.
Nic w tym dziwnego, że bestia żyje sobie spokojnie na strychu piętnastopiętrowego domu, mając na swoich usługach oddanego jej od 500 lat (!) człowieka. Przed wiekami, kiedy Ebenezer Tweezer był chłopcem, on i bestia zawarli pakt, na mocy którego Ebenezer nie starzeje się, a bestia regularnie dostaje smaczne przekąski. Na nieszczęście mężczyzny gust bestii staje się coraz bardziej wysublimowany, a jej zachcianki żywieniowe bardziej ekscentryczne – do jej paszczy trafiają między innymi zabytkowe meble, pomniki sławnych osób, a także egzotyczne gatunki zwierząt. Ebenezer nigdy jednak nie ma wyrzutów sumienia z tego powodu. Czy to zmieni się, kiedy bestia zażyczy sobie na obiad dziecka?
Mimo początkowych wątpliwości i obaw, Ebenezer przyprowadza do domu Bethany, osieroconą dziewczynkę. Bethany jest wyjątkowo żywiołowym, hałaśliwym i złośliwym dzieckiem, dlatego Ebenezerowi wydaje się, że nikt nie będzie żałował jej zniknięcia. 

Kiedy Bethany wychodzi cało ze spotkania z bestią, wszystkie zainteresowane strony są zaskoczone takim obrotem sprawy. A Ebenezer z każdym dniem nabiera przekonania, że nie może pozwolić tej żarłocznej istocie na pożarcie dziewczynki. Możemy się domyślać, że to wcale nie będzie prosta sprawa, bo bestia jest sprytna i uwielbia manipulować innymi.

„Bethany i bestia” to nie tylko pełna magii, humoru i zaskakujących wydarzeń lektura dla młodego czytelnika, ale i przypowieść o walce dobra ze złem. Podczas czytania kolejnych rozdziałów kibicujemy Bethany i Ebenezerowi, aby zjednoczyli siły i spróbowali wspólnie pokonać bestię. Obserwujemy również przemianę wewnętrzną dwójki bohaterów.
Autor stworzył fantastyczną, wciągającą powieść, która na szczęście nie kończy się na pierwszym tomie. Nie możemy mu tylko wybaczyć jednego – uśmiercenia w paszczy bestii pewnego uroczego niedźwiadka, bohatera dziecięcych książek.


Autor: Jack Meggitt-Phillips
Tytuł: Bethany i bestia
Ilustracje: Isabelle Follath
Wydawnictwo: Dwukropek - Wydawnictwo Juka-91
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2021
Liczba stron: 256
Oprawa: twarda