środa, 2 grudnia 2020

Wiatr

 

"Czy przyszłoby Wam do głowy, by pył z Sahary przewozić tirami na inny kontynent? Nikt nie wpadł na taki pomysł. Tymczasem wiatr wzbija tumany pyłu znad pustyni i porywa je nad Atlantyk, a potem do Ameryki. Może nie zwracacie na wiatr szczególnej uwagi, w końcu nie da się go zobaczyć ani dotknąć. Tymczasem to on, przenosząc chmury, wilgoć albo znów suche i gorące powietrze, tworzy pogodę..."Przed Wami kolejna fascynująca książka popularnonaukowa. Tym razem prezentujemy nowość z wydawnictwa Muchomor pt. „Wiatr” Anny Skowrońskiej, z której dowiecie się wszystkiego o wietrze. Pięknie wydana, zawierająca zaskakujące informacje i ciekawostki, opatrzona wyrazistymi ilustracjami, sprawia, że nie da się przejść obok niej obojętnie.

Z „Wiatrem” ruszycie w niezwykłą podróż. Będziecie towarzyszyć ziarenkom piasku z pustyni Gobi, które, niesione wiatrem, przemierzają setki kilometrów - aż do Kalifornii. Dotrzecie do nowoczesnych farm wiatrowych i do starodawnych wiatraków w Iranie. Dowiecie się, jak powstaje wiatr i jak można go wykorzystać do wytworzenia prądu. Poznacie imiona najgroźniejszych huraganów oraz nazwy wiatrów z różnych zakątków świata. A na koniec opuścicie Ziemię, by sprawdzić na której planecie w Układzie Słonecznym najsilniej wieje wiatr albo nie ma go wcale.
„Wiatr” to niezwykła propozycja na rozbudzenie ciekawości u dzieci zjawiskami przyrody. Napisana bardzo przystępnym językiem z pięknymi ilustracjami  Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak zainteresuje każdego małego czytelnika.

Autor: Anna Skowrońska

Tytuł: Wiatr

Ilustracje: Agata Dudek, Małgorzata Nowak

Wydawnictwo: Muchomor

Rok i miejsce wydania: Warszawa 2020

Liczba stron:  63

* Wykorzystane ilustracje zaczerpnięto z prezentacji Wydawnictwa, przedstawionej w ramach cyklu
„Co knują wydawcy?” (spotkanie online) podczas Festiwalu Conrada, październik 2020.