wtorek, 16 czerwca 2020

„Wskazówki” Bartosz Szczygielski„Każda historia ma swój początek, ale nie każda musi mieć tylko jedno zakończenie. Opowieść Maksa ma ich kilka, a on wypróbuje wszystkie!”

Maks wszystko sobie zaplanował. W Dzień Wagarowicza postanowił nie iść do szkoły, a czas wolny poświęcić na pracę. Zarobione pieniądze chce przeznaczyć na wymarzonego smartfona. Do plecaka spakował akcesoria do mycia szyb samochodowych i kanapki (te robione przez tatę nigdy mu nie smakowały). Przed wyjściem z domu zerknął jeszcze na wiszącą w pokoju korkową tablicę, do której było przypięte klasowe zdjęcie - cała szósta „c”. Wśród kolegów i koleżanek była Marta. Wkrótce przekona się, że będzie towarzyszyła mu w tym pełnym nieoczekiwanych zwrotów akcji dniu.

Zanim podążymy śladem trzynastoletniego Maksa dalej, posłuchajcie fragmentu książki, którą czyta autor Bartosz Szczygielski:


Uciekając przed groźnym dyrektorem szkoły, trafił do parku. Tu spotkał staruszkę, która Maksowi przypominała czarownicę z dziecięcych bajek. A kiedy Maks dostrzegł nóż w jej dłoni „podniósł się najszybciej, jak potrafił, zamknął oczy i złapał leżący na ziemi plecak”.

Zdjęcie nr 1

Zdjęcie nr 2

Przypadkowa zamiana plecaków wywołuje lawinę kłopotów. Potęgować będzie je tajemniczy zegarek, który otrzyma od dziadka. Wskazówki zegarka sprawią, że będzie to najdłuższy dzień w życiu Maksa.

Zdjęcie nr 3

Zdjęcie nr 4

Jedno jest pewne, połączenie przygody z elementami thillera wciąga czytelnika od pierwszych stron. Bartosz Szczygielski doskonale buduje napięcie, a tuż przed rozwiązaniem tajemnicy, przenosi nas w czasie za pomocą magicznych tytułowych wskazówek zegarka. Jesteśmy tak nakręceni (nomen omen) i wciągnięci w wir nakreślonych przez autora zdarzeń, że aż wstrzymujemy oddech, kiedy Maks „bez patrzenia wyciągnął pokrętło zegarka i przekręcił wskazówki”.
Powieść kończy się tajemniczym ... CIĄG DALSZY NASTĄPI... a zatem z niecierpliwością czekajmy na kolejne spotkanie z Maksem i porywającą zagadkę do rozwiązania!Autor: Bartosz Szczygielski
Tytuł:  Wskazówki
Tom 1: Ja mam czas!
Ilustracje: Joanna Rusinek
Wydawnictwo: Wilga - Grupa Wydawnicza Foksal
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2020
Liczba stron:  208Zdjęcia nr 1-4 zaczerpnięto z filmiku promującego książkę i pochodzą ze strony: