piątek, 10 lutego 2017

O Irenie Kwinto

Jej utwory zamieszkują zarówno baśniowe istoty: kłobuki, panny wodne, Król Ryb, Smętek, jak i mieszkańcy Warmii i Mazur z krwi i kości: rybacy, młynarze, dzielni wojowie i piękne dziewczęta. W jej baśniach i legendach widoczny jest podziw dla walorów tutejszej przyrody: w gęstych borach słychać świergot ptasząt i brzęczenie pszczół, wiotkie i smukłe trzciny chwieją się nad brzegami srebrnych i połyskliwych tafli jezior. Mowa o Irenie Kwinto, której 36. rocznica śmierci minęła 1 lutego.  

Urodziła się 23 stycznia 1914 r. w Woli Sękowskiej na Wileńszczyźnie. We wrześniu 1945 r. przyjechała do Lidzbarka Warmińskiego, w którym osiedliła się na stałe i podjęła pracę w pracowni rękodzielniczej Młodzieżowego Domu Kultury. W 1957 r. debiutowała jako poetka i prozatorka.

Twórczość Ireny Kwinto zdominował folklor Warmii i Mazur. Poprzez rozmowy z mieszkańcami regionu zbierała informacje o tutejszych obyczajach, obrzędach i tradycjach, które często były inspiracją do pisanych przez nią utworów. Tytuły jej najbardziej znanych dzieł to: „Dar królowej róż”, „Pierścień orlicy”, „Uśmiechnij się bajko”, które są zbiorami baśni i legend regionalnych. Wiele utworów jej autorstwa, w tym opowiadań i wierszy było publikowanych w m.in. „Świerszczyku” i „Płomyczku”. Warto nadmienić, że w 1974 r. Irena Kwinto została uhonorowana Orderem Uśmiechu za swoją twórczość dla dzieci.

Źródło:  
http://www.kwinto.com/irena.htm
http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Irena_Kwinto