czwartek, 16 lutego 2017

Bo kiedy kot maluje płot...

Koty mają wielbicieli na całym świecie. Ich obecność dostarcza nam wiele radości, a głaskanie mruczącego pupila bardzo nas uspokaja. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota i co roku zastanawiamy się, czy wiemy już wszystko o tych wspaniałych zwierzakach? 
Na pewno nie, o czym przekonacie się, czytając opowiadanie „Taki kot pomaluje każdy płot” Agnieszki Urbańskiej z książki pod tym samym tytułem. 

 

Kot Aksamit, bo o nim mowa, był pod wrażeniem obrazów, które malował pan Karol. Ten artysta malarz rozstawiał sztalugę w ogrodzie i tworzył przepiękne obrazy. Kot siadał wówczas na płocie i obserwował malarza, albo „wskakiwał na parapet jego pracowni i przyglądał się temu, co powstawało na płótnie albo na papierze”. Czas spędzony z malarzem obudził w kocie duszę artysty. Fabryczne kominy, mury starych kamienic, płoty i parkany Aksamit zaczął ozdabiać kolorowymi malunkami. Nudne i brzydkie otoczenie zmieniło się całkowicie, a wieść o bajecznych obrazach dotarła również do odległych krajów. 


Czy kot Aksamit otworzy pracownię malarską, a może doczeka się wernisażu (o czym marzy każdy artysta) musicie sprawdzić sami. Tym bardziej, że w książce czeka na Was kolejne opowiadanie o przyjaciółce kota pt. „Ta krowa się chowa”.

 Opowiadanie Agnieszki Urbańskiej jest pełne kolorów nie tylko dlatego, że główny bohater używa farb do tworzenia barwnego otoczenia. To dzięki ilustracjom, które wykonała Ela Śmietanka!

 Polecamy!


 


Agnieszka Urbańska, Taki kot pomaluje każdy płot, ilustr. Ela  Śmietanka, wyd. Literatura, Warszawa 2016.