sobota, 21 grudnia 2019

Wiking z Szepczącego Lasu


„Tappi i Kocyk Mocyk”, czyli najnowsza książka o pewnym wikingu o wielkim sercu autorstwa Marcina Mortki zainspirowała nas do przypomnienia czytelnikom całej serii. Warto ją poznać, ponieważ jej bohater od pierwszych stron wzbudza ogromną sympatię.  
Nic dziwnego, bowiem Tappi jest zawsze uśmiechnięty, pomocny, wyrozumiały i wrażliwy na sytuację innych. Jak na prawdziwego wikinga przystało, uwielbia podróże i przygody. Niestraszne są mu burze, smoki ani nawet awanturujące się olbrzymy. Dzięki jego pogodnemu usposobieniu wszyscy mieszkańcy Szepczącego Lasu – wśród których są zarówno zwierzęta, jak i trolle, skrzaty, oraz wiedźmy - żyją w zgodzie.Historie opisujące perypetie Tappiego mają wiele zalet:
- prostym i obrazowym językiem tłumaczą dzieciom, 
  czym jest przyjaźń i jak odróżnić dobro od zła,
- udowadniają, że warto pomagać innym,
- wskazują czytelnikom pozytywne zachowania,
- uczą dbania o przyrodę, empatii i wrażliwości.


Również we wspomnianym na wstępie tytule, czyli „Tappi i Kocyk Mocyk” pojawia się wartościowe przesłanie i pewien morał, o którym warto porozmawiać z dziećmi po lekturze książki. Nasz wiking po raz kolejny udowadnia, że ma złote serce, pomagając pewnemu stworzonku odzyskać cenną dla niego zgubę. Mimo tego, że opowiadanie jest krótkie, przystępnie pokazuje dzieciom, jak niewiele potrzeba, aby zostać bohaterem bez posiadania szczególnych supermocy.
Dodatkowym walorem serii są ilustracje wykonane przez Martę Kurczewską: wyraziste, bajkowe i często z humorystycznym akcentem – szczególnie polecamy uważne przyjrzenie się obrazkom, na których Tappi zamiast butów nosi bambosze o oryginalnym wyglądzie!
 
Opowieści o Tappim są dostosowane do wieku odbiorców:
- dla 3-4-latków przeznaczone są bogato ilustrowane książki z jednym opowiadaniem,
- przedszkolaki-starszaki mogą sięgnąć po kolorowo ilustrowane zbiory opowiadań,- dzieciom w wieku 6+ polecamy książki z czarno-białymi ilustracjami.Zapoznanie się z przygodami sympatycznego wikinga i jego przyjaciół z pewnością sprawi dużo radości zarówno małym słuchaczom, jak również ich czytającym rodzicom.