piątek, 10 stycznia 2020

Dzieci uwielbiają bajki!
Niejeden rodzic, którego dziecko lubi słuchać bajek przed snem, ma problem, jaką opowieść wybrać, gdy „Czerwony Kapturek”, „Śpiąca królewna” albo „Brzydkie kaczątko” zostały już wielokrotnie przeczytane, a mały słuchacz zna ich treść na pamięć. Można wtedy zaprząc do pracy własną wyobraźnię i stworzyć oryginalną historię. Nie jest to jednak takie proste, o czym przekonał się bohater opowiadania pod tytułem „Tato, ta ci się udała”.Książka została pierwotnie wydana w 1991 roku, a obecnie, nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry powstało jej wznowienie w serii „Mistrzowie Światowej Ilustracji”, prezentującej klasykę literatury dla dzieci. Mimo upłynięcia ponad ćwierćwiecza od jej ukazania się, treść pozostaje aktualna, o czym przekonacie się za chwilę.

Pewnego dnia tata dwójki dzieci, który wykonuje poważny zawód architekta, otrzymuje zadanie opowiedzenia bajki przed snem. Wydaje mu się, że będzie to coś prostego do wykonania dopóki nie okazuje się, że latorośle znają wszystkie klasyczne opowieści i domagają się czegoś całkiem nowego. Wolą historię wymyślaną na bieżąco przez rodzica, której bohaterami mogą być nawet przedmioty codziennego użytku, czyli poduszki albo wieszaki na ubrania.

Po zetknięciu się z pierwszymi trudnościami, kiedy okazuje się, że nie istnieje żadna ściąga ani instrukcja opowiadania bajek, tata podejmuje kolejną próbę. Nie zdradzimy, o czym była historia, która spodobała się dzieciom.Książka, mimo swoich niewielkich rozmiarów, zawiera istotną treść: przypomina rodzicom, że dzieci uwielbiają bajki. Co więcej, zwraca uwagę na to, że baśnie karmią dziecięce dusze, przyczyniając się do rozwoju wyobraźni i wrażliwości, poznawania różnorakich wartości oraz uczuć. Rodzice, pamiętajcie o tym, utulając Wasze dzieci do snu!
Autor: Zdeněk Svěrák
Tytuł: Tato, ta ci się udała
Ilustracje: Adolf Born
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2019
Liczba stron:  56
Oprawa: twarda