sobota, 13 kwietnia 2024

Nowości w zbiorach Piątki

Marcin Mortka, „Hania i kudłaty pies. Wyprawa po smoka”, Wydawnictwo Zielona Sowa

Dalsze przygody Hani i jej najlepszego przyjaciela – Kudłatego Psa!

Hania i Kudłaty Pies wyruszają do piwnicy na spotkanie ze smokiem. Hania ma wszystko, co niezbędne na tę wyprawę: rumaka (Kudłatego Psa), miecz (ulubioną parasolkę) i tarczę (największą pokrywkę od garnka).

Okazuje się, że smok nie jest groźny i nikogo nie pożera. Za to uwielbia marudzić. Przykłada łeb do rur i zawodzi co sił w płucach, aż dudnią kaloryfery, szyby się trzęsą, drzwi trzaskają… Hania koniecznie musi pomóc mu znów zasnąć, inaczej będzie dokuczał mamie i innym sąsiadom w bloku.

Na szczęście Pani Tereska zna sekretny sposób na uśpienie smoka. W dodatku zaproponowała Hani wspólne szukanie Taty. Niestety ich plany krzyżuje nieznośny skrzat Chandrula…

Książka w katalogu online 

 

Clare Balding, „Koń, który nauczył się tańczyć”, Wydawnictwo Dwie Siostry

Tańczący koń? Wojownik, zwany Wojtkiem, niejednym potrafi zaskoczyć! Trzeci tom wciągającej serii dla młodych miłośników i miłośniczek jeździectwa.

Choć koń wyścigowy Wojownik nigdy nie wydawał się szczególnie wojowniczy, zdążył pokazać, że to imię do niego pasuje. Najpierw wziął udział w wielkiej gonitwie, a chwilę potem przetrwał straszliwe porwanie. Teraz, kiedy zakończył karierę sportową, pora na nowe wyzwania – tylko jakie?

To zadanie dla Charlie Bass i jej przyjaciółki! Polly, częściowo sparaliżowana po wypadku, nie wyobraża sobie życia bez koni, a z Wojownikiem zawsze łączyła ją wyjątkowa więź. Kiedy dziewczynki dowiadują się o instruktorce jeździectwa, która od lat pracuje z osobami z niepełnosprawnościami, wszystko zaczyna się układać w logiczną całość. Charlie i Polly opracowują szczegółowy plan działania. Tylko co powiedzą rodzice Polly, pełni obaw o jej bezpieczeństwo? 

„Koń, który nauczył się tańczyć” to pełna humoru opowieść o przyjaźni, determinacji i podążaniu za marzeniami niezależnie od okoliczności.

Książka w katalogu online 

 

Liz Pichon, „Tomek Łebski. Historie na pięć gwiazdek (Huuraa!)”, Wydawnictwo Zielona Sowa

Kto chce, aby jego zabawna historia na pięć gwiazdek znalazła się w szkolnej księdze opowieści? Odpowiedź: wszyscy!

Tomek nie wie, o czym ma napisać. Inspiracja pojawia się nagle, gdy patrzy na swoją doskonałą kolekcję nietypowych przedmiotów i przypomina sobie zabawne historie kryjące się za każdym z nich. Zaczynając od fałszywego kapelusza z piórkiem stryjecznej babci, dziwnego kamienia z dziurką i wyjątkowego długopisu doodle.

Marek chce pisać o Tomku (co jest denerwujące), Asia ma zabawny wiersz, a historia Norberta kręci się wokół... Sera. Ale pan pełczyński wybierze tylko pięciogwiazdkowe historie. Czy Tomek odda opowiadanie na czas? Czy dziadek przeczyta historię Tomka i dowie się, co naprawdę stało się z kapeluszem?

Książka w katalogu online 

 

Terry Pratchett, „O jaskiniowcu, który podróżował w czasie”, Dom Wydawniczy Rebis


Wyobraźnia to wspaniała rzecz. Może cię zabrać na najwyższą górę albo na samo dno najgłębszego morza.

Pewnego chłopca zabrała na Strasznie Wielką Przygodę – w podróż pełną magii oraz latających maszyn. (Aha, i doprowadziła go do najlepszego dowcipu na świecie – boki zrywać, wierz mi).

Troje młodych wynalazców zabrała aż na Księżyc (gdzie być może zostawili butelkę lemoniady, informacja niepotwierdzona), a jaskiniowca na wycieczkę do dentysty.

I ty możesz przeżyć z nimi wiele wspaniałych przygód, czytając ten niesamowity zbiór opowiadań stworzonych przez kogoś, kto miał największą wyobraźnię wszech czasów.

Książka w katalogu online