wtorek, 30 kwietnia 2024

Książki aktywizujące

Na przestrzeni ostatnich lat na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej książek aktywizujących. Jest to doskonała wiadomość dla wszystkich małych czytelników, którzy podczas czytania lubią wchodzić w interakcje z bohaterami i dobrze się przy tym bawić.

Przykładem tego typu pozycji są dwie fantastyczne książeczki autorstwa niemieckiego ilustratora Nico Sternbauma, które od pierwszej strony zachęcają dzieci do różnych aktywności, m.in. stukania, dmuchania, naciskania, potrząsania, a nawet śpiewania. Zadania są zróżnicowane, więc młody czytelnik nie nudzi się nawet przez chwilę.

Dziecko, wykonując polecenia, bierze czynny udział w opowiadanej historii – wyciera sierść przemokniętego kotka, gasi ognisko, ratuje mysz przed polującym na nią kotem, uwalnia motyla zaplątanego w pajęczą sieć lub aktywuje robota.

Książki aktywizujące wspierają rozwój mowy, wzbudzają zainteresowanie książkami, pobudzają kreatywność i uatrakcyjniają bezcenny czas spędzony z rodzicami. Nie będzie zatem zaskoczeniem stwierdzenie, że czytanie polecanych przez nas książek sprawi dużo przyjemności i dzieciom, i dorosłym.