piątek, 8 września 2023

„Gdzie jest Angélique?” Guillaume Musso

Gorączkowy, pełen niespodzianek i porywający labirynt zdarzeń i emocji. Powieść, w której niczego nie można być pewnym.

 

Najnowsza powieść gwiazdy francuskiej literatury, od jedenastu lat nieprzerwanie utrzymującego się na pierwszym miejscu listy najpopularniejszych pisarzy Francji jest wielowątkowa, pełna niespodziewanych zwrotów akcji, niepokojąca i mroczna. Życiorysy kluczowych postaci przeplatają się ze sobą i z każdą stroną coraz bardziej wciągają czytelnika w rozwój wydarzeń, nie pozwalając nawet na chwilę oderwać się od lektury.

W jednym z paryskich mieszkań ginie słynna przed laty primabalerina Stella Petrenko. Policja wykluczyła działanie osób trzecich. Ale - ani w nieszczęśliwy wypadek, ani samobójstwo - absolutnie nie wierzy córka zmarłej kobiety siedemnastoletnia Louise Collange. Dziewczyna prosi więc byłego policjanta - Mathiasa Taillefera o wyjaśnienie tej zagadkowej śmierci.  Tym bardziej, że mieszkający w tej samej kamienicy malarz i spadkobierca włoskiej fortuny Marco Sabatini, w jednym z paryskich szpitali umiera na covid. Te dwie z pozoru nie związane ze sobą śmierci pociągną za sobą lawinę zdarzeń, które Musso po mistrzowsku połączył wplatając postać zagadkowej  Angélique Charvet.

Kim jest tytułowa Angélique? Być może ona ostatnia widziała  Stellę Petrenko żywą. Czy znała malarza zajmującego mieszkanie nad zmarłą primabaleriną? Ta kobieta jest zmienna, nieuchwytna i tajemnicza. Jest osią tej powieści, femme fatale, postacią, za którą wszyscy podążają, a ona za każdym razem się wymyka.

Podobnie jak w każdej poprzedniej, rozdziały powieści poprzedzone są cytatami słynnych francuskojęzycznych pisarzy. Musso, w charakterystyczny dla siebie sposób identyfikuje treść rozdziału z cytatem i daje czytelnikowi wskazówkę dla intrygującej fabuły.

„Gdzie jest Angélique?” Guillaume Musso to powieść niebanalna, pełna niespodziewanych zwrotów akcji, zmuszająca do pościgu za nieuchwytną kobietą-kameleonem, odkrywająca mroczne historie bohaterów. Powieść z dynamicznie prowadzoną fabułą i charakterystycznym twistem, którym Musso miesza czytelnikowi w głowie, aby odkryć właściwe tropy.

A zatem rozpocznijmy ten mroczny pościg, w którym rozwiązanie jednej zagadki pociąga za sobą lawinę kolejnych. Także na temat tych, którzy ścigają.

 

Guillaume Musso, „Gdzie jest Angélique?”, przekład Joanna Prądzyńska, wyd. Albatros, Warszawa 2023.