„Kiedy podnosisz głowę i patrzysz w niebo,
cały wszechświat odwzajemnia ci się spojrzeniem”.
Ludzie od najdawniejszych czasów interesowali się niebem i znajdującymi się na nim obiektami. Niezwykłe zjawiska astronomiczne były traktowane jako dobre lub złe zwiastuny nadchodzących wydarzeń. Gwiazdy służyły również jako kalendarz, określając czas siewów i zbiorów oraz jako mapy wskazujące drogę.
Mimo iż badanie nocnego nieba jest dość trudnym zagadnieniem, nie jest zarezerwowane tylko dla osób dorosłych. Możecie przekonać się o tym sięgając po książkę autorstwa Stuarta Atkinsona „Przewodnik kotki po nocnym niebie” z wydawnictwa Nasza Księgarnia.
Aby zostać obserwatorem nieba trzeba się do tego odpowiednio przygotować – przekonuje kotka Felicity, narratorka książki. Bezchmurne niebo, bystry wzrok, sprzęt do prowadzenia obserwacji, odpowiednie ubranie, wybór miejsca z dala od świateł wystarczą, by zacząć przygodę z odkrywaniem tajemnic kosmosu.
Jako młodzi odkrywcy podczas lektury dowiecie się wielu ciekawostek m. in.
- jak wygląd nieba zmienia się w zależności od pory roku,
- czym są gwiazdy i dlaczego nie wszystkie są żółte,
- jak najprawdopodobniej powstał Księżyc i dlaczego czasami kształtem przypomina rogalika,
- jak powstaje zorza polarna i kiedy można ją zobaczyć,
- jakie planety są w Układzie Słonecznym i jak odróżnić je spośród tysięcy świecących punktów na niebie,
- czym są zanieczyszczenia świetlne
i gdzie i kiedy najlepiej obserwuje się niebo.
Kiedy przeczytacie wszystkie ciekawostki, zajrzyjcie na ostatnią stronę książki. Poznacie autora – Stuarta Atkinsona – oraz dowiecie się, że kotka Félicette naprawdę istniała. W latach 60. ubiegłego wieku jako jedyny kot odbyła swoją podróż w przestrzeń kosmiczną, niestety nie wróciła z niej z powrotem na Ziemię. Dla upamiętnienia kotki astronautki w Strasburgu znajduje się jej pomnik.
Oprócz bogatej treści książka zawiera piękne ilustracje Brendana Kearney’a, które sprawiły, że „Przewodnik kotki po nocnym niebie” stał się atrakcyjny i ciekawy dla młodego użytkownika. Książka z pewnością zainteresuje dzieci astronomią i zachęci do obserwacji nieba.