sobota, 5 czerwca 2021

"Kraina smoków" Jenny McLachlan

 


Dziecięca wyobraźnia jest niesamowita i nieograniczona – za jej sprawą zwykłe przedmioty nabierają nowej mocy, pokój zmienia się w czarodziejską komnatę, a spacer po łące staje się pełną przygód wyprawą. Wiele dzieci tworzy sobie wymyślonych przyjaciół lub całe krainy zamieszkiwane przez fantastyczne postaci. Dorastanie powoduje, że kontury wyobrażonych światów stopniowo rozmywają się, by ostatecznie zniknąć. Czasami jedynie znaleziony przypadkowo szklany paciorek lub narysowana własnoręcznie mapa powodują przywołanie wspomnień o dawnych zabawach. Główni bohaterowie książki „Kraina smoków”, rodzeństwo Rose i Artur, mają po 11 lat, a ich myśli zaprzątają głównie ostatnie dni wakacji, po których rozpoczną naukę w nowej szkole - ogromnym gmachu, w którym łatwo można się zgubić. Mają zupełnie różne pomysły na to, jak spędzić ostatnie dni lata, a przecież jeszcze kilka lat temu uwielbiali wspólne zabawy. Odnaleziona na strychu w domu dziadka mapa przypomina nastolatkom, że kiedyś przebywali całymi dniami w Krainie, w której bawili się ze swoimi wymyślonymi przyjaciółmi i toczyli walki z odrobinę przerażającym Wroniakiem.

 
Okazuje się, że czy tego chcą, czy nie chcą, bliźnięta muszą wrócić do Krainy, by uratować dziadka, który został w niej uwięziony. Rose i Artur odkryją, że to miejsce jest inne, niż zapamiętali: mniej w nim kolorów, wielu jego mieszkańców zniknęło, a w powietrzu czuć zagrożenie. Zadaniem rodzeństwa będzie odnalezienie dziadka, przywrócenie ładu w Krainie oraz odkrycie na nowo przyjemności płynącej ze wspólnego spędzania czasu. Okres pobytu w Krainie będzie również walką z własnymi słabościami i odkrywaniem własnej wartości.
Dużą zaletą powieści jest wartka akcja, pełne humoru i przekomarzania dialogi między rodzeństwem oraz wspaniale wykreowana Kraina, pozbawiona cukierkowości. Autorka bez zbędnego dydaktyzmu podkreśliła wartość więzi rodzinnych, odwagi oraz radości płynącej z dobrej zabawy, bez względu na wiek.    


Autor: Jenny McLachlan
Tytuł: Kraina smoków
Ilustracje: Ben Mantle
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2020
Liczba stron:  296
Oprawa: miękka