Pisarze, tworząc swoje dzieła, szukają inspiracji, obserwując życie otaczających ich ludzi. Nic więc dziwnego, że temat rodziny od zawsze pojawiał się w literaturze. Rola w społeczeństwie, wzorce rodzinne, relacje między domownikami do dziś są bogatym źródłem pomysłów dla wielu pisarzy. Współczesne dziecięce i młodzieżowe opowiadania, powieści czy bajki odzwierciedlają różnorodne modele rodziny.
Książek, w których rodzina przedstawiona jest jako wspólnota okazująca sobie wzajemne zrozumienie, miłość, szacunek i tolerancję jest mnóstwo. Potrafią być inspiracją i pokazują, co można osiągnąć wspólnym siłami.
Pisarze nie boją się pisać o samotnym macierzyństwie, rodzinach patchworkowych, adopcyjnych, rozbitych lub przeżywających śmierć jednego z domowników.
Książka dziecięca o adopcji, napisana w formie opowiadania lub wiersza, może być znakomitym źródłem wiedzy. Stanowi pomoc w wytłumaczeniu adopcyjnym dzieciom nowej sytuacji, w której się znalazły. Z kolei tytuł „Wszystko o adopcji” Marca Nemiroff wyjaśnia etapy postępowania adopcyjnego, łącznie z urzędowymi procedurami.
Życie w rodzinie patchworkowej nie jest łatwe, ani dla rodziców ani dla samych dzieci; składająca się z obecnych partnerów, byłych partnerów, dzieci wspólnych i pochodzących z poprzednich związków boryka się z różnymi emocjami i konfliktami między domownikami. Akceptacja nowego partnera rodzica i świadomość, że musi się nim dzielić z obcą do tej pory osobą czasami bywa trudne dla młodego człowieka.
Rodziny bywają różne, ale każda z nich jest wyjątkowa, czego dowiodła Aleksandra Maxeiner w swojej książce pt. „To wszystko rodzina!”. To pozycja do wspólnego czytania, opowiadająca o wielu spotykanych współcześnie relacjach – jej bohaterami są między innymi dzieci, które mają rodzeństwo lub są jedynakami, wychowujące się po rozwodzie rodziców w dwóch domach lub w rodzinach adopcyjnych. Książka, mimo niewielkiej objętości, porusza wiele zagadnień, które warto znać.
Wymienione powyżej zagadnienia i lektury są subiektywnym wyborem, który można znacznie poszerzyć. Na naszym blogu temat rodziny zagości jeszcze nie raz.