poniedziałek, 22 marca 2021

Pszczoły

pixabay.com
W słoneczny dzień, gdy temperatura na zewnątrz osiągnie 10-12oC pszczoły opuszczają zimowe kryjówki i odbywają swój pierwszy oblot wiosenny. W okresie wiosennym czeka je masa pracy, muszą bowiem zebrać pyłek oraz nektar z nieskończonej ilości kwitnących roślin.

pixabay.com
Pszczoły żyły już 80 milionów lat temu.  W czasach, gdy jeszcze nie zostały udomowione przez człowieka, swoje gniazda zakładały wysoko w dziuplach drzew i szczelinach skalnych. Mimo iż trudno było dostać się do nich i tak zawsze znaleźli się koneserzy - podbieracze słodkiego miodu i innych pszczelich produktów.

Człowiek postanowił zwabiać te pracowite owady w wybrane przez siebie miejsca, by zapewnić sobie stały dostęp do ich wytworów. W pniach drzew wiercono obszerne komory - nazywane barciami, następnie przenoszono wydrążone pnie w pobliże domów i zasiedlano w nich pszczoły.

Tak było dawniej. Obecnie pszczoły hoduje się w wygodnych w obsłudze ulach, które mogą być w razie potrzeby przewożone w miejsca, gdzie rośnie dużo miododajnych roślin

pixabay.com

Pszczoły pełnią w przyrodzie bardzo ważną rolę. Ich najważniejszym zadaniem jest zapylanie roślin. Bez ich ciężkiej pracy nie byłoby owoców i warzyw, które zjadamy lub wykorzystujemy w przemyśle. Każdy człowiek, niezależnie od tego, czy mieszka w mieście, czy na wsi, może im pomagać poprzez sadzenie kwiatów na balkonach czy rabatach. Warto również zbudować hotel dla owadów, wykorzystując jako budulec słomę, gałęzie i szyszki, z którego skorzystają dzikie pszczoły.  

W Piątce znajdziecie wiele ciekawych książek o pszczołach, ich zwyczajach, porozumiewaniu się, a także o spokrewnionych z nimi owadach. Jest w czym wybierać :-)