poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Nie bój się!
Książkę „Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków” można określić mianem sporego leksykonu na temat strachu, po przewertowaniu którego od A do Z czytelnik zyska wiedzę o tym, czym jest to uczucie, jak działa i czy można je oswoić. Autorzy, czyli pisarka oraz dwoje ilustratorów stworzyli interesującą i intrygującą formę, w której treści są przeplatane komiksem, ilustracjami przypominającymi dziecięce bazgroły albo staranne ryciny oraz kolażami.
Zawartość książki została podzielona na dwanaście rozdziałów – pierwsze są wprowadzeniem w temat, a kolejne zawierają wiele ciekawostek, które mogą zaskoczyć również dorosłych czytelników. Pojawiają się tu definicje, w których przytoczono nawet łacińskie terminy oraz rymowanki i anegdoty – wszystko to, co przybliży nam pojęcie strachu i umożliwi zrozumienie mechanizmów jego powstawania. Czym jest strach wrodzony i wyuczony? Jaką rolę w powstawaniu tego uczucia odgrywa ciało migdałowate? Jakie formy przybiera strach? Dlaczego niektórzy ludzie w ogóle nie czują strachu? Odpowiedzi na te i wiele innych zagadnień znajdziecie w tej publikacji.

Sam strach został zobrazowany jako czarna kula z dorysowanymi oczami, ustami i kończynami. Przedstawiony w ten sposób, wcale nie wydaje się taki groźny: wydaje się wręcz fajny. Warto posłuchać tego, co ma do powiedzenia w tej książce jako jej narrator i bohater – od początków, kiedy przedstawia się czytelnikowi, opowiada, gdzie i kiedy można go spotkać do podpowiedzi, jak go zminimalizować lub nawet pokonać.    
A Wy, jak narysowalibyście strach?

  
Tekst: Milada Rezková
Ilustracje: Jakub Kaše, Lukáš Urbánek
Tytuł: Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok i miejsce wydania:  Warszawa 2020
Liczba stron: 208
Oprawa: twarda