piątek, 7 sierpnia 2020

„Czarownica Irenka” – rysunkowe przygody


Postać sympatycznej czarownicy Irenki większość zapewne kojarzy z dwutygodnika „Świerszczyk”, na łamach którego ukazywał się zbiór historyjek obrazkowych pt. „Czarownica Irenka”  autorstwa Agnieszki Żelewskiej.


Przygody przesympatycznej czarownicy przedstawiają bohaterkę w czterech porach roku. Każda część książki dostarcza mnóstwo ciekawych sytuacji, a my coraz lepiej poznajemy małą czarownicę. I jedno jest pewne – Irenka nigdy się nie nudzi, bo ma mnóstwo pomysłów na każdy dzień i na każdą porę roku. Dzięki Irence mamy możliwość rozwinąć naszą wyobraźnię i tworzyć własne historie do obrazkowych plansz.


W związku z panującymi obecnie wakacjami przyjrzymy się temu, jak czarownica Irenka spędza czas właśnie latem. Są więc wyprawy w góry, poszukiwanie skarbu, nauka nurkowania i jazda na słoniu. Nie zabrakło również zawodów sportowych - jazdy na hulajnodze, pływania, lotów na miotle, a nagrodą jest puchar pełen smakowitych owoców. Czasem wyprawa może zawieść w bardzo tajemnicze lub mało dostępne miejsca, jak bagna czy mokradła, ale spotkanie nowych przyjaciół rekompensują wszelkie niedogodności. Letnie wieczory sprzyjają występom artystycznym, o czym oczywiście mała Irenka nie zapomniała i wystawiła operetkę „Zemsta nietoperza”. Jak się zapewne domyślacie, na widowni najwięcej było nietoperzy, co jest jak najbardziej zrozumiałe. 


Rysunkowe przygody małej czarownicy ćwiczą spostrzegawczość, uczą koncentracji, pobudzają myślenie, rozwijają wyobraźnię i kształtują poczucie humoru. Przede wszystkim jednak mają niezwykłą moc wspierania rozwoju mowy – zamiast biernie słuchać czytanej książeczki, dziecko samo tworzy różne opowieści, komentuje obrazki, zadaje pytania...

„Czarownica Irenka” to książka bez słów, którą najpierw trzeba bardzo dokładnie obejrzeć, a potem stworzyć do każdej ilustracji własną historię. Magiczność, czy może czarowność tej książki polega na tym, że za każdym razem tę samą ilustrację można opowiedzieć zupełnie inaczej. A ostatnie strony w książce są miejscem do kreatywności, w którym mały czytelnik może stworzyć własne i niepowtarzalne przygody małej czarownicy stając się artystą malarzem.

 
Tekst i ilustracje: Agnieszka Żelewska
Tytuł: Czarownica Irenka
Wydawnictwo: Bajka
Rok i miejsce wydania:  Warszawa 2018
Liczba stron: 120
Oprawa: miękka

Źródło:
https://bajkizbajki.pl/ksiazki/Czarownica-Irenka