wtorek, 12 marca 2019

Na ratunek siostrze
Jesteście gotowi wyruszyć w niebezpieczną wyprawę morską? Odważycie się przemierzyć cały Ocean Lodowy, narażając się na głód, zimno i ataki wilków, aby na koniec stanąć twarzą w twarz z kapitanem piratów, postrachem wszystkich mieszkańców małych i dużych wysp? Jeśli tak, zapraszamy na przygodę, w której będziecie towarzyszyli 10-letniej Siri.
Dziewczynka wraz z młodszą siostrą i ich tatą zamieszkują  niewielką chatę położoną na Wyspie Niebieskiej. Żyją z tego, co sami złowią i zbiorą. Lubią opowiadać sobie historie, szczególnie tę, w której występuje porywający dzieci okrutny pirat Biała Głowa. Wszyscy nieszczęśnicy, których spotka ten los, muszą pracować w należącej do kapitana piratów kopalni węgla. Opowieść o tym bezdusznym człowieku wydaje się być bajką służącą do straszenia dzieci, dopóki na oczach Siri nie zostaje porwana jej siostra.
Bohaterka opuszcza rodzinną wyspę i wyrusza w długą podróż, której celem jest Wyspa Skrajna, w pobliżu której  znajduje się siedziba piratów. W jej trakcie spotka i sojuszników, i niebezpiecznych ludzi. Pomocą będzie jej służył Fredrik, który kiedyś w wyniku ataku piratów stracił siostrę. Natomiast zagrożenie spotka Siri ze strony przesądnych i tchórzliwych marynarzy oraz myśliwych polujących na wilki. Ponadto będzie musiała poradzić sobie ze zwątpieniem, rozpaczą, tęsknotą, samotnością, uczuciem głodu i zimna.  Czy Siri osiągnie to, co zamierzyła? Czy starczy jej sił i odwagi, aby uratować siostrę i wrócić razem na rodzinną wyspę? Koniecznie przeczytajcie tę książkę, żeby przekonać się, jak potoczyły się losy dziewczynek. Razem z nimi przeżyjcie fascynującą i mrożącą krew w żyłach przygodę, stańcie oko w oko z piratami, wilkami, niezwykłymi kuroptakami. Ponadto po lekturze będziecie bogatsi o wiedzę, jak zaopiekować się syrenim dzieckiem (gdybyście kiedyś jakieś spotkali).


Autor: Frida Nilsson
Tytuł: Piraci Oceanu Lodowego
Ilustracje: Alexander Jansson
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok i miejsce wydania: Poznań 2018
Liczba stron:  361 [1]
Oprawa: twarda