czwartek, 14 lutego 2019

„Hipacy chce się zakochać”

Książka, która połączyła Dzień Kota i Dzień Zakochanych.


Autor: Katarzyna Ziemnicka
Tytuł: Hipacy chce się zakochać
Ilustracje: Marta Kurczewska
Wydawnictwo: Literatura
Rok i miejsce wydania: Łódź 2013
Liczba stron: 52 [3]
Oprawa: twardaNie ukrywam, że przypomniałam sobie o tej książce podczas przygotowywania ekspozycji na Dzień Kota, i spośród licznych zbiorów wyławiałam te, w których głównymi bohaterami są koty. Jednocześnie zbliżały się też zajęcia z dziećmi, na których mieliśmy rozmawiać o uczuciach. Wtedy pomyślałam sobie, że przygody kota Hipacego, który postanowił pożegnać samotność i znaleźć sobie towarzyszkę na resztę życia, pozwolą na znalezienie odpowiedzi na kilka pytań. A oto kilka z nich:
- czy dobrze jest być zakochanym?
- jak rozpoznać, że ktoś jest zakochany?
- co to jest, to zakochanie?
- czy osoba zakochana zawsze jest szczęśliwa?
Kiedy znaleźliśmy już odpowiedzi na postawione pytania przyszedł czas na poznanie historii kota Hipacego.


Tytułowego bohatera książki autorstwa Katarzyny Ziemnickiej poznajemy w momencie, w którym zaczyna przygotowywać sobie śniadanie. W niewielkim mieszkanku przy ulicy Kłębka 2, w serduszku lokatora zaczęło dziać się coś dziwnego. Coś, co sprawiło, że Hipacy sam był zaskoczony i nie mógł uwierzyć, że oto nadszedł moment, w który samotność nie jest dobrze widziana. I wtedy  właśnie Hipacy zrozumiał, że chce się zakochać.
Ale gdzie znaleźć tę jedną jedyną? Dotychczasowe poszukiwania zakończyły się niepowodzeniem, więc Hipacy zwrócił się o pomoc do swojego przyjaciela Stefana. Ten wpada na pomysł, aby wybrać ukochaną na podstawie imienia. Jako pracownicy poczty wybierają z listów imiona potencjalnych ukochanych. Spotkania z poszczególnymi właścicielkami oryginalnych imion - Ignacja, Lukrecja, Hortensja, Gryzelda, - sprawiają, że nasz bohater popada w niezłe tarapaty. Można powiedzieć, że Hipacego prześladuje wyjątkowy pech.

Aż pewnego dnia szczęście uśmiechnęło się do Hipacego - zakochał się z  wzajemnością!!!„Hipacy chce się zakochać” Katarzyny Ziemnickiej to książka pełna humoru, która z ilustracjami Marty Kurczewskiej wprowadza już najmłodszych czytelników w świat uczuć i budowania związków. Ciekawa fabuła i humorystyczne sytuacje sprawiają, że kibicujemy Hipacemu i czekamy na  pozytywne zakończenie poszukiwań wybranki jego serca.