piątek, 8 lipca 2016

Mikołajek

Mikołajek to seria książek autorstwa francuskiego pisarza René Goscinny’ego oraz francuskiego rysownika Jean-Jacques’a Sempé. Pełne humoru opowiadania o żywiołowym chłopcu od kilkudziesięciu lat stanowią ulubioną lekturę małych i dużych czytelników.
Po raz pierwszy Mikołajek pojawił się we francuskim dzienniku o nazwie „Sud-Quest Dimanche” 29 marca 1959 roku w historyjce pod tytułem „L’œuf de Pâques”. W latach sześćdziesiątych, znaczna część opowiadań została wydana w formie książkowej: „Mikołajek”, „Rekreacje Mikołajka”, „Mikołajek i inne chłopaki”, „Wakacje Mikołajka” oraz „Mikołajek ma kłopoty”.
René Goscinny zmarł w 1977 roku, ale nie był to koniec serii przygód o Mikołajku. Córka twórcy opowiadań podjęła decyzję o oddaniu do druku wcześniej nieznanych historyjek. W ten sposób w 2004 roku we francuskich księgarniach pojawiły się „Nowe przygody Mikołajka”, a dwa lata później w 2006 roku ich drugi tom. 5 marca 2009 roku ukazały się „Nieznane przygody Mikołajka” będące zbiorem dziesięciu nigdy wcześniej niepublikowanych opowiadań do których Jean-Jacques Sempé ilustracje wykonał współcześnie (źródło:  http://www.mikołajek.pl/).

Głównym bohaterem całej serii książek jest tytułowy Mikołajek, kilkuletni chłopiec mieszkający we Francji. W szkole podstawowej, do której uczęszcza najbardziej lubi przerwy, ponieważ wówczas może wymyślać ciekawe zabawy. Jego najlepszym przyjacielem  jest Alcest, chłopiec  który ciągle coś podjada. Oprócz tego często bawi się z Maksencjuszem, Rufusem, Gotfrydem, Euzebiuszem, Kleofasem oraz Joachimem. Razem, jako zgrana paczka wspólnie spędzają czas wolny bawiąc się w Indian i kowbojów..

 W Piątce oprócz książek z przygodami Mikołajka wypożyczyć możecie również
 filmy i audiobooki  w mistrzowskiej interpretacji Jerzego Stuhra i Macieja Stuhra.