poniedziałek, 10 października 2022

„Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki” Holly Jackson

Zbrodnia o małym miasteczku i jego tajemnicach w kryminale młodzieżowym z elementami thrillera.

 

Wcześniej

Pięć lat temu siedemnastoletnia Andy Bell została zamordowana. Policja ustaliła, iż zbrodni dokonał jej chłopak, Sal Singh, który wkrótce popełnił samobójstwo. Sprawa zostaje rozwiązana i zamknięta, mimo, iż nigdy nie odnaleziono ciała dziewczyny. Mieszkańcy Little Kilton, małego miasteczka w Wielkiej Brytanii, również są pewni winy Sala. Ale czy na pewno on dokonał tej zbrodni?

Teraz

Pięć lat później do akcji wkracza Pippa Fitz-Amobi, która na potrzeby szkolnego projektu wybiera sprawę Andie Bell. Postanawia bowiem na nowo przyjrzeć się wydarzeniom sprzed lat i tym samym rozpoczyna własne śledztwo. Pippa wierzy, że Sal był niewinny, a morderca wciąż przebywa wśród mieszkańców społeczności i śmieje im się w twarz.

Prawda pośród kłamstw

Wydarzenia sprzed pięciu lat wstrząsnęły mieszkańcami miasteczka. I kiedy Pippa ponownie rozdrapuje zaleczone rany nie wszystkim się to podoba. Realizując szkolny projekt, dziewczyna osobiście angażuje się w swoje małe śledztwo i im bliżej jest rozwiązania, robi się coraz bardziej niebezpiecznie. Bo każda kolejna część Dziennika projektu rozszerzonego, staje się kluczem do przeszłości i odsłania prawdę. Czy Pippa zaprzestanie śledztwa w obliczu pogróżek, które otrzymuje?

Ważne kwestie

Autorka powieści zwraca uwagę na fakt, jak łatwo szufladkujemy innych. Jak szybko, ze względu na kolor skóry, zdołano oskarżyć chłopaka o popełnioną zbrodnię, a jego rodzinę odsunąć poza nawias społeczeństwa Little Kilton. Pokazuje obłudę małej społeczności, za uśmiechami której ukrywa się bardzo brudna prawda. Zwraca uwagę na przemoc psychiczną i fizyczną, dokuczanie i szykanowanie w szkole, szantaż, zastraszanie i manipulację faktami. Piętnuje niedbałość policji w zebraniu dowodów i szybkie zamknięcie sprawy dla uspokojenia nastrojów mieszkańców miasteczka.

 

Holly Jackson zastosowała w powieści nieco urozmaiconą formę, co zdecydowanie zwiększa jej atrakcyjność. Autorka, bowiem tradycyjne rozdziały przeplata fragmentami Dziennika projektu rozszerzonego, który tworzy główna bohaterka powieści – Pippa, w tej sprawie. Znajdują się w nim jej zapiski, przemyślenia, skany akt policyjnych, wpisy z fb, zapisane rozmowy z osobami, które w jakikolwiek sposób powiązane są z wydarzeniami poprzedzającymi zbrodnię sprzed pięciu lat. Na podstawie elementów Dziennika powstaje również tablica zbrodni, której graficzną odsłonę, projektu Michaliny Taczyńskiej, możemy zobaczyć na okładce książki. Na potrzeby powieści mamy tu sporo przerysowań, ale czyż takie sprawy się nie zdarzają?

Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki to od początku znakomicie poprowadzona fabuła, szybkie tempo akcji, doskonale sportretowani bohaterowie i wreszcie – zaskakujący finał!


Holly Jackson, „Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki”, przekład Ernest Kacperski, wyd. Zielona Sowa, Warszawa 2019.