czwartek, 15 kwietnia 2021

Co robią uczucia?

W minionym dziesięcioleciu na rynku wydawniczym ukazała się imponująca liczba książek o emocjach i uczuciach, przeznaczonych dla młodych czytelników. Bardzo pomocne w pracy pedagogów, psychologów, a także dla rodziców, zajmują ważne miejsce w literaturze dziecięcej. Pięknie wydane, z ciekawą szatą graficzną i wartościowymi treściami zachęcają, by po nie sięgać. Wśród nich warto wyróżnić książkę Tiny Oziewicz „Co robią uczucia?” z ilustracjami Aleksandry Zając.

Rozmowa o uczuciach z kilkulatkiem nie należy do prostych, ale za sprawą tej akurat pozycji może być zabawna i odkrywcza. Dzięki pomysłowości duetu autorek różne uczucia i emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne, zyskały wygląd sympatycznych, puchatych stworzonek. Dziecku, które dopiero uczy się, co to Radość, Smutek, Ciekawość czy Szczęście, z pewnością spodoba się pomysł, że jego wnętrze zamieszkują przeróżne istotki, które mają swoje imiona i zwykle są bardzo zapracowane, ale czasami potrzebują odpoczynku.     

Co robią uczucia, kiedy mają wolne?

Odpowiedź może zaskoczyć, ponieważ m.in.:

Radość skacze na trampolinie.

Wyobraźnia wybiera się na wędrówkę po niewydeptanych ścieżkach.

Wolność żegluje.

Odwaga odpoczywa w środku lasu.

Cierpliwość pielęgnuje swój piękny ogród.

Lapidarna treść i dowcipne ilustracje to zaproszenie do rodzinnej rozmowy o tym, co kryje się w naszym wnętrzu. Mimo swojej prostoty książka umożliwia dzieciom poznanie dotychczas nienazwanych lub nieznanych im uczuć i oswojenie się z nimi.

 


Autor: Tina Oziewicz
Tytuł: Co robią uczucia?
Ilustracje: Aleksandra Zając
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2020
Liczba stron: 66