poniedziałek, 19 listopada 2018

ParzyziółkoMam nadzieję, że lubicie poznawać nieznane i odkrywać to, co tajemnicze. Zapraszam Was dzisiaj do pracowni profesora Parzyziółko, w której przygotowuje różne mikstury,  wszędzie unosi się woń aromatycznych ziół i można skorzystać z gotowych receptur.


Wyobraźcie sobie półki pełne słoików, słoiczków, puszek i puszeczek, flakoników i menzurek, a także wszelakich mieszadełek, czajniczków i innych niezbędnych wytrawnemu zbieraczowi ziół rzeczy. Jest tu także zielnik, dzięki któremu poznamy ich łacińskie nazwy i wskazówki, gdzie możemy znaleźć interesującą nas roślinę. 
Z okładki spogląda na czytelnika sympatyczny pan w średnim wieku, przed sobą trzyma doniczkę z maleńką roślinką, a wokół niego „tańczą” pnącza roślin. Wewnątrz znajdziemy sześć części – powitanie, zielnik, zastosowanie ziół, domowe mikstury, ziołowy ogródek, pożegnanie. Brzmi poważnie i naukowo, ale zapewniam Was, że zawarta w nich treść jest napisana bardzo przystępnie. Czytelnik otrzyma nie tylko wskazówki do czego służą i na co pomagają zioła, ale też mnóstwo ciekawostek na temat ich historii – które z nich, to zioło godne królewskiego stołu, komu zawdzięczamy przepis na waniliową czekoladę, którą Rzymianie uznali za cenniejszą niż złoto i którą uznano za eliksir życia. W książce znajdziemy też przepisy na słodkości i napoje, i na aromatyczne śnieżki do kąpieli.


Książka pt. „Parzyziółko” autorstwa Doroty Wojciechowskiej-Danek jest niezwykła pod względem treści, układu oraz ilustracji.
Wzrok przyciąga niestandardowy format, twarda oprawa i czerwona zakładka-wstążka - wszystko to dzięki wydawnictwu Tadam. Zaglądając na kolejne strony trudno powstrzymać się przed powąchaniem kartek, a wszystko to za sprawą misternie narysowanych ziół i roślin.

A zatem, niech oczaruje Was piękno!
Tekst i ilustracje: Dorota Wojciechowska-Danek
Tytuł: Parzyziółko
Wydawnictwo:  TADAM
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2018
Liczba stron: 80 [2]
Oprawa: twarda
Wiek: 6+