niedziela, 28 października 2018

Jakiego koloru są buziaki? Jesienne kolorowe liście powoli odchodzą w niepamięć. Słońca też próżno szukać na niebie. Wokół nas jest szaro, ponuro i coraz ciemniej. Dlatego warto sięgnąć po książkę, w której jest mnóstwo kolorów. Hiszpańska autorka i ilustratorka – Rocio Bonilla przygotowała dzieciom wspaniałą opowieść o kolorach i uczuciach.Bohaterką książki jest Monika, zwana przez wszystkich MINIMONI. Kiedy pędzi na rowerze, może nawet prześcignąć wiatr. Dba o roślinki na balkonie, delektuje się ciastem truskawkowym i z zainteresowaniem słucha bajek, które opowiada mama.


Ale jej ulubionym zajęciem jest malowanie. Potrafi doskonale dobierać kolory, dzięki czemu powstają „czerwone BIEDRONKI, niebieskie NIEBO i żółte BANANY”. Pewnego dnia Minimoni postanowiła dowiedzieć się, jakiego koloru powinna użyć, aby narysować buziaki. I tak, wraz z bohaterką tego uroczego opowiadania możemy sprawdzić, jaki kolor będzie właściwy. W nieco filozoficzny sposób mała Monika próbuje rozstrzygnąć na korzyść jednego z kolorów. Ale okazuje się, że to wcale nie jest takie proste. Piękne są przecież żółte słoneczniki, ale już rój pszczół niekoniecznie.  Zielony też jest fajny, ale podczas posiłków nie bardzo. 
Podobnie jest z kolorem białym – dziewczynka lubi śnieg i świecące gwiazdy, ale ta barwa kojarzy się jej też z zimnem, a buziaki są przecież ciepłe. Dopasowywanie kolorów do buziaków, bardzo ją zmęczyło i niestety nie dało odpowiedzi na pytanie, które jednocześnie jest tytułem książki.

Czy Tobie uda się dowiedzieć, jakiego koloru są buziaki?

 Tekst i ilustracje: Rocio Bonilla
Tytuł: Jakiego koloru są buziaki?
Tłumaczenie: Przemysław Szczur
Wydawnictwo: Tadam
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2017
Oprawa: twarda
Objętość: [32] strony