wtorek, 15 maja 2018

Niezwykła podróż Tiuriego

Dziś polecamy powieść, która przeniesie Was w czasy dzielnych rycerzy i wiernych giermków, mądrych królów i majestatycznych zamków. Gwarantujemy, że przeżyjecie prawdziwą przygodę razem z głównym bohaterem książki, 16-letnim Tiurim.
Chłopca poznajemy w przełomowym momencie jego życia – po nocy spędzonej na czuwaniu w kaplicy ma, wraz z innymi kandydatami, zostać pasowany na rycerza i odtąd wiernie służyć swojemu królowi i mieszkańcom królestwa. Jednak tej nocy pod drzwiami budowli , w której znajduje się Tiuri wraz ze swoimi towarzyszami, pojawi się pewien tajemniczy posłaniec ze szczególną prośbą, a to, co wydawało się zwykłym zadaniem, niewymagającym zbyt wiele wysiłku, przerodzi się w prawie 2-miesięczną wyprawę do sąsiedniej i zupełnie nieznanej chłopcu krainy.
Na Tiuriego po drodze będą czyhali Czerwoni Jeźdźcy, rozbójnicy, szpiedzy i zabójcy. Jego zadaniem będzie przebycie gęstych lasów, zdradliwych górskich przełęczy i wzbudzających trwogę Wzgórz Księżycowych, aby ostatecznie stanąć przed obliczem władcy Unauwena z ważną wiadomością, której treści nie zna, ani nie rozumie. Będzie podróżował konno, pieszo i  na wozie, często głodny, niewyspany, przestraszony i niepewny siebie. Na szczęście chłopiec spotka na swojej drodze licznych sojuszników, dzięki którym pokona kolejne etapy długiej drogi do celu.


Podczas swojej misji Tiuri zyska możliwość poznania siebie. Czy wykaże się odwagą, hartem ducha i sprytem, kiedy stanie oko w oko z niebezpieczeństwem? Czy okaże się godny założenia zbroi, przypasania miecza i posiadania własnego wierzchowca? A może zyska coś więcej, czego się wcale nie spodziewał, wyruszając w drogę?


„List do króla”, mimo że napisany w 1962 roku, wciąż pozostaje pasjonującą i pełną zwrotów akcji lekturą dla młodzieży. Tiuri zyskuje sympatię czytelnika dzięki swojej odwadze, wytrwałości, ale i pewnej naiwności, a od opisów jego przygód trudno się oderwać. Nie dziwi zatem, że powieść została uznana za najlepszą holenderską książkę młodzieżową drugiej połowy XX wieku, a ponadto również zekranizowana i adaptowana na musical. Autor: Tonke Dragt
Tytuł: List do króla
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2017
Liczba stron: 536 [8]
Oprawa: twarda