wtorek, 14 listopada 2017

Zakładki tematyczne


Mówiąc o książkach, o tym jak o nie dbać i szanować je, nie sposób nie wspomnieć o zakładkach. To dzięki nim nie zaginamy rogów i nie musimy pamiętać, w którym miejscu skończyliśmy czytać ostatniego wieczoru. Mimo, iż sklepy posiadają obecnie w asortymencie zakładki w najrozmaitszych kształtach, kolorach i rozmiarach, wykonane z drewna, metalu czy tektury, to i tak nie mogą się one równać z tymi wykonanymi własnoręcznie.


Przed rozpoczęciem jednej z lekcji bibliotecznych prowadzonych dla dzieci powstał u nas pomysł na wykonanie oryginalnych zakładek. Niepowtarzalne miało być w nich to, że wygląd każdej z nich powinien odzwierciedlać treść wybranej przez nas książki lub wiersza.
Naszą kolekcję zakładek zapoczątkowało wykonanie głowy żołnierza z odpowiednio pomalowanego mazakami korka osadzonego na patyczku do szaszłyka, zainspirowanej treścią książki Ołowiany dobosz autorstwa Tadeusza Kubiaka.  


Kolejno dołączały: okulary wycięte z tektury, kojarzące się z panem Hilarym z wiersza Okulary Juliana Tuwima, fajka oraz lupa, idealne podczas lektury przygód detektywa Sherlocka Holmesa, sympatyczny duszek - do wykorzystania w trakcie czytania opowiadań z dreszczykiem, a nawet różowa świnka wzorowana na ulubienicy dzieci - Śwince Peppie.

Podczas tworzenia zakładek liczy się inwencja twórcza, wyobraźnia i pomysłowość. Możecie wykorzystać czerwony drucik interaktywny, aby wykonać serduszko lub sięgnąć po piankę dekoracyjną, aby zrobić oczy żabki lub kota. Piękna i oryginalna zakładka będzie wspaniałym prezentem dla bliskiej osoby.

Zachęcamy rodziców i dzieci do wspólnego wykonania zakładek do ulubionych książek!