środa, 7 czerwca 2017

Historia w zagadkachZbiory Piątki wzbogaciły się o cztery książki z serii „Historyczne śledztwo”. Omawiane pozycje oferują młodym czytelnikom przygodę w postaci przeniesienia się w zamierzchłe czasy, wcielenia się w rolę poszukiwacza złotego runa albo rycerza i rozwiązywania zagadek. Ciekawe jest w nich to, że nie czyta się ich strona po stronie, ale przeskakuje do przodu i do tyłu, zgodnie ze wskazówkami. Błędne rozwiązanie zagadki nie oznacza dla czytelnika zakończenia gry, bowiem musi wrócić do punktu wyjścia i spróbować jeszcze raz odpowiedzieć na pytanie. Książki są atrakcyjne wizualnie – obfitują w barwne ilustracje – i mają poręczny format. Do serii należą następujące tytuły:

- „Grobowiec strachu”, którego tłem historycznym jest starożytny Egipt, a czytelnik dowiaduje się m.in. jak wyglądali Egipcjanie, jak nazywa się pismo, którego używali i jakie zastosowanie w Egipcie miały bumerangi. 

- „Labirynt Minotaura”, którego akcja rozgrywa się w starożytnej Grecji, a czytelnik zapoznaje się z postaciami mitologicznymi oraz z takimi pojęciami, jak: igrzyska olimpijskie, agora, węzeł gordyjski, centaur. Zakończeniem misji jest zdobycie złotego runa.
- „Rzymski wyścig”, dzięki któremu czytelnik przenosi się do starożytnego Rzymu, a w trakcie rozwiązywania zagadek odwiedza m.in. uliczne targowisko, łaźnię, szkołę gladiatorów i Koloseum. 

- „Średniowieczny chaos” umożliwia czytelnikowi wcielenie się w średniowiecznego rycerza, którego zadaniem jest ochrona króla przed zakusami barona Rodericka na przejęcie tronu. Książka obfituje w informacje m.in. o kodeksie rycerskim, rodzajach broni bitewnej i machin oblężniczych. 
Na końcu każdej książki znajduje się słowniczek z wyjaśnieniami najważniejszych pojęć.

Tytuł: Grobowiec strachu; Labirynt Minotaura; Rzymski wyścig; Średniowieczny chaos
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2016
Liczba stron: 48
Oprawa: zintegrowana