piątek, 10 marca 2017

Książeczki dla niemowląt

„Pierwsza książka”, seria Little Eyes – Katsumi Komagata

W ofercie biblioteki posiadamy książeczkę skierowaną do bardzo małych dzieci, w wieku do 5 miesięcy. Składa się z serii 12 kart z nadrukowanymi na białym tle figurami geometrycznymi, m.in.: kwadratami, kołami i trójkątami. Zastosowanie kontrastu czerni i bieli jest celowe, ponieważ niemowlęta postrzegają świat dwuwymiarowo i nieostro. Uczenie dziecka przyglądania się pokazywanym mu kartom z obrazkami może wpływać pozytywnie na ćwiczenie jego wzroku oraz koncentracji.

Każda karta składa się z 3 części, a specjalne wycięcia w nich sprawiają, że to, co na pierwszej karcie było dla patrzącego kółeczkiem, na trzeciej – przybiera kształt ogromnego koła. Karty nadają się także do wykorzystania do zabawy i nauki ze starszym dzieckiem, które może się w ten sposób uczyć rozpoznawania figur geometrycznych oraz stopniowania wielkości według wzoru:  mały – większy – największy.


Informacje praktyczne dla rodziców: każda z kart ma wymiar 13 cm x 13 cm i nie nadaje się do trzymania w rączkach dziecka, ponieważ papier nie jest wystarczająco sztywny.

(Katsumi Komagata, Pierwsza książka, Wydawnictwo Wytwórnia)


„RAZ, dwa, trzy - patrzymy” – Joanna Bartosik


Inną książeczką ze zbiorów naszej biblioteki przeznaczoną dla kilkumiesięcznych dzieci jest „RAZ, dwa, trzy - patrzymy”, która została wydana przez wydawnictwo Widnokrąg. Autorka ograniczyła się do użycia w swoich ilustracjach tylko czterech kolorów: białego, czarnego, czerwonego i żółtego. Wyraziste i bardzo proste w swej formie obrazki, pokazywane dziecku, ćwiczą jego zmysł wzroku. Natomiast niewielki format książeczki oraz sztywne kartki sprawiają, że jest ona wygodna w użyciu i niepodatna na zniszczenie przez dziecięce rączki.  

(Joanna Bartosik, RAZ, dwa, trzy – patrzymy, Wydawnictwo Widnokrąg)

Źródło: