poniedziałek, 7 listopada 2016

Listopad z wydawnictwem Dreams: Bohdan Butenko

Nie ma nic lepszego na jesienną chandrę jak dobra książka. Na listopadowe "trudy życia" najlepiej sięgnąć po literaturę z najwyższej półki, która zachwyci, rozbawi i ucieszy oko piękną ilustracją. A jeśli już sięgać po prawdziwych Mistrzów to nie może wśród nich zabraknąć Bohdana Butenki, jednego z najbardziej utalentowanych polskich grafików i ilustratorów, autora komiksów i książek, twórcy Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Słynny uczeń Jana Marcina Szancera ilustruje książki polskich i zagranicznych autorów od 1956 roku. Współpracował z wieloma wydawnictwami dla dzieci i młodzieży (m.in. ze "Świerszczykiem", "Płomykiem", "Płomyczkiem" i "Misiem"), a na podstawie przygód przedszkolaka Gapiszona w 1964 roku powstał serial telewizyjny. "Sposób, w jaki rysuje Butenko, jest bardzo charakterystyczny i przypomina dziecięce rysunki - postaci są płaskie, maksymalnie uproszczone, kreślone pojedynczą, grubą linią, pokazywane najczęściej tylko z profilu. Wypowiadane kwestie nie są umieszczane w ‘dymkach’ - do właściwej postaci prowadzi kropkowany ślad i jest to sposób, którego nie stosuje żaden inny rysownik"- pisze Tomasz Marciniak w opracowaniu „Bohdan Butenko i Jego Twórczość”.  Perfekcjonizm i dbałość o detale Butenki widać na każdym poziomie - od okładki po stopkę redakcyjną. O swoim zaangażowaniu i oddaniu w pracy sam autor wspomina podczas wywiadu dla "Wysokich Obcasów":

Jeśli się w coś zaangażuję, nie istnieją dla mnie tak przyziemne sprawy jak jedzenie czy odpoczynek. Kiedyś to moje zaangażowanie przypłaciłem przeziębieniem, bo z mokrą głową po prysznicu przysiadłem na chwilę poprawić ilustrację i spędziłem nad nią kilka kolejnych godzin. Cóż, albo się coś robi, albo nie robi.

Jego nowatorskie rozwiązania przekraczały możliwości drukarskie w PRL-u, a projekty Butenki do dziś edukują kolejne pokolenia młodych czytelników. Wielokrotnie nagradzany zyskał miano "Mistrza Ilustracji", a jego nazwisko pojawia się w towarzystwie takich wybitnych twórców, jak Józef Wilkoń, Franciszek Themerson, Janusz Stanny czy Daniel Mróz. 

Dzięki wydawnictwu Dreams uzupełniliśmy kolekcję książek Butenki o trzy utwory: "Krasnoludek", "Grzyby i Król" i "Gapiszon i wędzone morze". Zachęcamy do lektury!


Źródła:
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53668,18986260,nie-dzwoncie-rysuje.html
http://culture.pl/pl/tworca/bohdan-butenko