czwartek, 22 stycznia 2015

W styczniu mają swoje święto... Mama mamy i tata taty, czyli Babcia i Dziadek.
Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, a 22 stycznia Dzień Dziadka. Na świecie Dzień Babci obchodzi zaledwie kilka krajów (Hiszpania, Brazylia, Bułgaria, Francja, Polska).
W Stanach Zjednoczonych Ameryki i Kanadzie święto nie zostało rozdzielone na dwa dni. Jest obchodzone jako Narodowy Dzień Dziadków.
(źródło: www.wikipedia.pl )

Babcia jest bohaterką w wielu opowiadaniach, bajkach, powieściach. Najbardziej znana to oczywiście postać z Czerwonego Kapturka. A współcześnie? To „Babcia Rabuś” autorstwa Davida Walliamsa, która wieczorami ubiera się jak ninja i chowa klejnoty w puszce po ciasteczkach. Natomiast babcia, która tworzy stronę internetową i prowadzi rozmowy przez skype’a jest główną bohaterką „Upiornej rodzinki” Klary Maciejewskiej.

W tym szczególnym dniu zachęcamy również do skorzystania z audiobooków. „Orzeszek” Igora Sikiryckiego, w znakomitej interpretacji Adama Hutyry, to zabawna historia dziadka, który ze swoim prezentem od wnuka ma „ciężki orzech do zgryzienia”.

Polecamy serdecznie i proponujemy zapoznać się z innymi tytułami, które znajdziecie w styczniowym „kuferku miesiąca”. Przyjdź i zapytaj bibliotekarza o szczegóły. (ilustracja Bogny Pniewskiej z książki Zofii Staneckiej Świat według dziadka, W drodze, 2013)