czwartek, 30 lipca 2020

Którędy do Yellowstone?
Słyszeliście kiedyś o Parku Narodowym Namib-Naukluft? Nie? A o Komodo? Nic straconego – możecie odwiedzić te i inne miejsca pełne różnorodnych zwierząt i roślin oraz zapierających dech w piersiach widoków, nie wychodząc z domu. Wystarczy otworzyć książkę „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” i wyruszyć w drogę.
Towarzyszami podróży i równocześnie przewodnikami będą żubr Kuba i wiewiórka Ula, mieszkańcy Puszczy Białowieskiej, a także gołąb Filip, którzy po otrzymaniu pewnego dnia listu od nikomu nieznanej Dakoty, mieszkanki USA, wyruszają w podróż za ocean. Okazuje się, że Dakota jest bizonem, zamieszkującym właśnie tytułowe Yellowstone.Kuba, Ula i Filip, jeszcze przed rozpoczęciem wyprawy, dobrze się do niej przygotowują, szukając informacji w książkach, w internecie oraz zasięgając języka wśród innych mieszkańców puszczy, bardziej lub mniej obeznanych z nowinkami o wielkim świecie. Muszą również ustalić, jak spakować plecak.
Podczas podróży trójki naszych bohaterów okazuje się, że miejscowe zwierzęta chętnie opowiadają im o ciekawostkach przyrodniczych i historii terenów, które zamieszkują. Dzięki temu czytelnik otrzymuje wiedzę o środowisku życia zwierząt i wpływie, jaki miał na nie człowiek na przestrzeni wieków. Poznaje rośliny charakterystyczne dla miejsc odwiedzanych przez Kubę, Ulę i Filipa, dowiaduje się, co to jest bioróżnorodność, jak działa wulkan albo jak radzą sobie zwierzęta zamieszkujące pustynie.  Ta książka jest połączeniem albumu, komiksu, przewodnika i encyklopedii, z wciągającą fabułą i dowcipnymi dialogami prowadzonymi przez jej bohaterów. Atrakcyjna wizualnie i pełna przystępnie podanych ciekawostek, co jest gwarancją, że chętnie będzie się do niej wracać.   
Autor: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Tytuł: Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych
Ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2020
Liczba stron:  128
Oprawa: twarda