środa, 22 lipca 2020

„Klub Włóczykijów”W drugiej połowie lipca23, mogą świętować wszyscy, którzy nie lubią zbyt długo przebywać w jednym miejscu, ale za to kochają wędrować, włóczyć się w poszukiwaniu przygód, odkrywać nowe miejsca i szlaki. Dzień Włóczykija, który chyba nie przypadkowo wypada w środku lata jest okazją do krótszych lub dłuższych wypraw.

zdj. 1

Postacią, która nieustannie potrzebowała zmian i nie mogła zbyt długo zagrzać miejsca jest niewątpliwie Włóczykij z Doliny Muminków. Jednak nie jego śladem podążymy, a bohaterów powieści Edmunda Niziurskiego „Klub Włóczykijów, czyli trzynaście przygód stryja Dionizego i jego ekipy”. Do wyboru jest książka lub jej ekranizacja w reżyserii Tomasza Szafrańskiego. Szybko przekonacie się, że z pozoru nudne wakacje zmienią się w przygodę pełną niesamowitych wydarzeń.


Wakacje w pełni. A tymczasem Kornel Kiwajłło, jeden z głównych bohaterów dostał poprawkę z geografii i skazany jest na siedzenie w domu i uczenie się. Tymczasem jego stryj, Dionizy Kiwajłło, archiwariusz z zawodu i zamiłowania, dokonuje odkrycia w notatkach pozostawionych przez dziadka Hieronima. Tajemnicze odkrycie wszystko zmienia. Od tej chwili rozpoczyna się poszukiwanie prawdziwego skarbu, do którego zaprowadzić ma zgubiony kufer praprapradziadka Hieronima. W wyprawie uczestniczyć będą oprócz stryja i Kornela, również Pirydion (przyjaciel Kornela), wraz ze starszym bratem Maciejem oraz nieoczekiwanie pani Joanna, korepetytorka (zwana przez Kornela Zieloną Niedojrzałą). 

zdj. 2
 
zdj. 3
zdj. 4
Cała ekipa będzie podróżować w różne zakątki Polski, odkrywać kolejne wskazówki i zaszyfrowane wiadomości, a przygoda będzie gonić przygodę. Wkrótce okaże się, że w poszukiwaniach próbują im przeszkodzić dwaj niezwykle utalentowani przestępcy na "urlopie": Bogumił Kadryll i Wieńczysław Nieszczególny. 

str. 29

str. 101

str.88

Bez względu na to, co wybierzecie – książkę czy film, gwarantowana jest wartka akcja i poczucie humoru. „Klub Włóczykijów” pokazuje też to, co tak naprawdę liczy się dla głównych bohaterów – nie materialna wartość poszukiwanego skarbu, ale wspólnie przeżyta przygoda. Przyjaźń i miłość są bowiem bezcenne.


Edmund Niziurski, „Klub włóczykijów czyli trzynaście przygód stryja Dionizego…”, ilustracje Andrzej Świerczyński, wyd. Śląsk, Katowice 2016.

Klub Włóczykijów i tajemnica dziadka Hieronima, Monolith Films [2016].


Zdjęcia nr 1- 4 zaczerpnięto z filmu "Klub Włóczykijów - zwiastun" i pochodzą ze strony:
https://www.youtube.com/watch?v=iODRHYw2O6o