środa, 18 marca 2015

Odkrywaj wiosnę z Czesławem Janczarskim

Nieodzownym elementem poezji lirycznej dla dzieci jest natura. W. Kruk we "Wprowadzeniu" do książki pt. "Z ludźmi i przyrodą" zachęca dorosłych, by dzieciom już w wieku przedszkolnym przybliżać bogaty świat fauny i flory poprzez ich najbliższe otoczenie. Tego rodzaju literatura uwrażliwia nasze pociechy na potrzeby zwierząt, budzi uczucia opiekuńcze, uczy kontaktu z nimi. 

W tworzeniu własnego "kalendarza przyrody" niezastąpiona okazuje się poezja i proza Czesława Janczarskiego, dzięki której dziecko porządkuje poszczególne zjawiska do odpowiadających im pór roku. Kunszt utworów poety polega na mistrzowskim zastosowaniu odpowiednich środków wyrazu, dzięki którym młody czytelnik niemal słyszy skrzypiący mróz, plusk strumyka, szum wiatru czy trzepot motylich skrzydeł.

Wiele radości i niespodzianek dostarcza dzieciom wiosna, czekanie na nią i szukanie jej zwiastunów. Zachęcamy więc rodziców do zapoznania swoich dzieci z kultowym Misiem Uszatkiem, który wraz z Jackiem, Zosią, Kruczkiem, Kogucikiem i Zajączkiem obserwuje nadchodzącą wiosnę z własnego podwórka. "Do widzenia, Bałwanku!", "List od Bociana", "Wiosenny dzwonek", "Śmigus-dyngus" - to przykładowe utwory, dzięki którym Wasze dziecko z łatwością zrozumie zmiany zachodzące w przyrodzie na przestrzeni marca i kwietnia. Polecamy także wiersze Janczarskiego czytane przez Magdalenę Zawadzką i Macieja Stuhra, które ukazały się w formie audiobooka w wydawnictwie Buka ("Świerszczykowe nutki"). Mistrzowska interpretacja i wspaniała oprawa muzyczna z pewnością zainspirują Was do wspólnego odkrywania zmiennej i zaskakującej bohaterki każdego dnia- przyrody. 

"Posłuchajcie tych opowieści razem, wspólnie. Zobaczcie, jak wyglądał świat, gdy byliście mali. Przeżyjcie jeszcze raz dawne wzruszenia. Towarzyszcie we wzruszeniach Waszym dzieciom". 
(dr hab. prof. UW Grzegorz Leszczyński).



źródło: www.empik.com

 Polecamy i zachęcamy do wypożyczeń!