piątek, 16 sierpnia 2019

Marcelek - młodszy brat Mikołajka


Któż z nas nie zna przygód zabawnego Mikołajka i grupy jego szkolnych kolegów, których specjalnością jest wpadanie w kłopoty. Jednak niewielu z nas wie, że ten mały urwis ma młodszego brata – Marcelka. Coś takiego! To niemożliwe! A jednak. Otóż pierwsza historyjka o przygodach Mikołajka powstała w 1959 roku, a dziesięć lat później powstała historia o Marcelku. A teraz, po pięćdziesięciu latach od pierwszego wydania w języku francuskim, mamy możliwość poznać przygody Marcelka Kamyczka dzięki wydawnictwu Znak.

W autorskiej książce Jean-Jacques’a Sempégo pt. „Marcelek” 
znajdziemy historię o niezwykłej przyjaźni nakreśloną znajomą kreską.


Tytułowy bohater cierpi na pewną przypadłość, Mianowicie, czerwieni się w najmniej odpowiednich momentach. Jak się domyślacie, funkcjonowanie w życiu codziennym nie jest łatwe, a grupa rówieśnicza zaczyna go od siebie izolować. Ponieważ trudno było mu ignorować uwagi o kolorze swojej skóry, bawił się sam. Pragnął też znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytanie: dlaczego się czerwienię?”


 
Aż pewnego dnia, do jednego z mieszkań w bloku Marcelka Kamyczka,  wprowadził się Remek Grabek. Tego przemiłego chłopca wyróżniał z kolei następujący szczegół – niekontrolowane kichnięcia - APSIK!


Czy domyślacie się, co było dalej? Otóż, połączeni wspólną niedolą, z dystansem podchodzą do problemów, którymi obdarzyła ich natura. Spędzają ze sobą każdą wolną chwilę, świętują sukcesy - muzyczne i recytatorskie.


I nawet wtedy, gdy ich drogi na jakiś czas się rozejdą, to moc przyjaźni przetrwa. A spotkanie po latach pozwoli na powrót do lat dzieciństwa i na nowo da im szansę na ciekawe rozmowy i wspólną, jak dawniej, obserwację rozpędzonego wokół świata.


„Marcelek” Jean-Jacques’a Sempégo, to króciutka historia, którą autor przedstawia czytelnikowi w charakterystyczny dla siebie sposób – ironiczną kreską, a jednocześnie pełną czułości dla ludzkich słabości.Książka:
Jean-Jacques Sempé, „Marcelek”, przeł. Magdalena Talar, wyd. Znak, Kraków 2019.