czwartek, 22 sierpnia 2019

Z Findusem i Pettsonem przez cały rok


Kiedy lato spotyka się z jesienią? Pewnie trudno Wam w to uwierzyć, ale powoli właśnie zbliża się ten moment. Kończy się sierpień i wkrótce powitamy wrzesień. Niektórzy z radością, a niektórzy – ze złością? Aby złagodzić nieco czas, który nieubłaganie się kończy, czyli beztroskie wakacje, zachęcam do poznania, albo przypomnienia sobie przygód pewnej osobliwej pary przyjaciół. 


Nasi bohaterowie to: Pettson i kot Findus, dzięki któremu spokojne życie staruszka w małym domku na wsi, gdzieś w Szwecji, całkowicie się zmieni. Sven Nordqvist napisał i zilustrował jedenaście książek z ich przygodami. 
Ale teraz chciałabym zwrócić uwagę na „Rok z Findusem” autorstwa duetu Eva Larsson i Kennert Danielsson.


  


Niezmiennie, ilustracje Svena Nordqvista dostarczają mnóstwa szczegółów, więc uważny czytelnik i obserwator znajdzie w tej książeczce mnóstwo zabawnych sytuacji, ale przede wszystkim zobaczy, ile ciekawych rzeczy dzieje się wokół nas. Książka jest zaproszeniem do wspólnego odkrywania świata przyrody i korzystania z jej dóbr. Findus, zupełnie odwrotnie od Bonifacego (to ten, który w „Przygodach kota Filemona” najczęściej spał na piecu) jest pełen energii i nie może zbyt długo usiedzieć bezczynnie. To taki ciekawski, w dobrym tego słowa znaczeniu, bo podążając za nim odkrywamy coraz więcej i chcemy wiedzieć jeszcze więcej. Staruszek Pettson ma głowę pełną pomysłów i ciągle majsterkuje. Z Pettsonem i Findusem nigdy nie będziecie się nudzić. Każdego dnia, o każdej porze roku – bądźcie tylko uważnymi obserwatorami. 


Eva Larsson i Kennert Danielsson w książce „Rok z Findusem” opisali wiele eksperymentów i ciekawostek, które zachęcają do przebywania w krainie przyrody i techniki. Chcecie założyć ogródek ziołowy, zrobić zapachowe memory, dowiedzieć się co znajduje się w łodydze rośliny? A może chcecie poznać „ekipę sprzątającą”? Nic prostszego! Pettson i Findus już czekają i bardzo chętnie pokażą, jak się do tego zabrać.
Napisali: Eva-Lena Larsson i Kennert Danielsson
Tytuł:  Rok z Findusem
Ilustracje: Sven Nordqvist
Tłumaczenie: Magdalena Landowska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok i miejsce wydania: Poznań 2015
Liczba stron:  59
Oprawa: twarda