czwartek, 24 sierpnia 2023

„Spotkamy się pod drzewem ombu” Santa Montefiore

Poruszająca, sugestywna, niezapomniana opowieść o miłości i przebaczaniu.

Santa Montefiore doskonale kreuje bohaterów swoich powieści i urzeka opisami miejsc, dzięki czemu czytelnik już od pierwszych stron zostaje wciągnięty w wir wydarzeń naładowanych emocjami. Tak jest i tym razem. Autorka zabiera nas do Argentyny, gdzie w gorącym klimacie poznajemy losy rodziny Solanas. 

 

Na ranczu Santa Catalina, dorasta Sofia Solanas. Jest rozpieszczona, uparta i dumna, często się buntuje, a jednak wszyscy ją kochają. Wszyscy oprócz matki, która brakiem uczucia karze córkę za swoje poczucie wyobcowania i niepewności. Bratnią duszą Sofii jest jej kuzyn Santi, który jest jej sprzymierzeńcem w często, zbyt śmiałych poczynaniach. Wkrótce zdają sobie sprawę, że niewinne dotąd spotkania dwojga kuzynów przerodziły się w zakazaną miłość, która przysporzy im więcej bólu i cierpienia niż szczęścia. A kiedy ich romans wyjdzie na jaw, obawiając się skandalu, rodzice wysyłają Sofii do Europy, by rozdzielić kochanków.

Sofia wypełniała każdą chwilę życia Santiego, niezależnie od tego, czy leżał pogrążony w płytkim, niespokojnym śnie, czy jak szalony galopował po równinie, aby wyładować gniew i tęsknotę. Każdy weekend spędzał na farmie, wszędzie szukając śladów Sofii, ze smutkiem przesuwając dłonią po inicjałach, które oboje wycięli w korze ombu”.

Zraniona dziewczyna, zrywa wszelki kontakt z rodziną i zaczyna układać sobie życie na nowo. Po dwudziestu latach wraca do Argentyny dopiero wtedy, gdy rodzinę Solanas dotyka nieszczęście.

Ta pełna namiętności i tajemnic saga jest niezwykle wzruszająca i ciepła, jest również gorzka i smutna, i mocno uderza w romantyczną strunę ludzkiej duszy.  A umiejętnie wplecione w fabułę elementy argentyńskiej kultury i tradycji, tworzą barwny i autentyczny świat.

 

Santa Montefiore, „Spotkamy się pod drzewem ombu”, przekład Anna Dobrzańska-Gadowska, wyd. Świat Książki, Warszawa 2023.