#
Ta książka mówi o sprawach ważnych dla pokolenia Z i Alfa, często poruszając trudne tematy oraz zwracając uwagę na różnego rodzaju niepożądane zachowania. !!!TW: cyberbullying, cancel culture, seks, wulgaryzmy, przemoc, uzależnienia i narkotyki, dyskryminacja, homofobia.
#
Przedstawiony jest w niej świat młodych ludzi, uczniów I prywatnego Liceum imienia Mirona Białoszewskiego, w którym najważniejsze są social media: konta na Instagramie, TikToku, Facebooku, You Tube, liczba followersów i wyświetleń. Każde potknięcie rejestrują wycelowane prosto w twarz telefony, aby nagranym materiałem ośmieszyć. Dzięki temu nagrywający na pewno zdobędzie mnóstwo nowych lajków, zwiększy zasięg w mediach społecznościowych, a co za tym idzie – wywiąże się z umowy sponsorskiej i zasili swoje konto odpowiednią kwotą pieniężną. Jednak konto, dzięki któremu się zarabia, wymaga odpowiedniej oprawy – imagu, znajomych i udziału w sporej dawce imprez. Jedną ze „specjalności” są thirst trapy.
„Przystojniaki rozbierały się przed kamerkami i prężyły klaty w łazienkowych lustrach, pod prysznicem, na dworze, przed domem rodziców czy w parku w rytm ulubionych piosenek”. (str. 12)
„JK to nazwa naszego wspólnego tiktoka. Każdy z nas ma prywatne konto, ale kręcimy też materiały razem. JK to skrót od Jadowitego Kontentu. Wiem, bardzo oryginalnie, ale dzięki temu wszyscy kojarzą nas z bezkompromisową zabawą. Nie, nie, nie. Nie promujemy na nim imprez, tylko nas samych, a co za tym idzie wyciągamy więcej pieniędzy od sponsorów”. (str. 50)
„(…) @JK koncentrował się na wspólnych nagraniach grupy. Pozowali przy barze, w boksie, na parkiecie, przy konsoli DJ-a, z drinkami, bez drinków, w koszulkach, bez koszulek, bardziej trzeźwi i bardziej pijani”. (str. 72)
#
„Miłość z TikToka” to fabuła oparta na relacji między Bazylem i Maksem. Maks, gardzi sławą, obchodzi go jedynie szkolny polonista, który prowadzi koło kreatywnego pisania. Chce mu zaimponować. Kiedy otrzymuje zadanie – napisanie pracy na temat social mediów, nie może odmówić. Bazyl nie jest najsympatyczniejszą osobą w szkole. Szczery do bólu, kontrowersyjny, bywa też oschły i nie zależy mu na tym, żeby ktoś go lubił. Jest pasjonatem łucznictwa i należy do najpopularniejszej licealnej grupy, która rządzi na TikToku. Los sprawia, że obaj muszą zacząć ze sobą współpracować. Każdy ma w tym inny cel. Początkowa niechęć zanika i zaczyna pojawiać się coś, z czym muszą się zmierzyć. Na jaw wychodzą różne tajemnice szkolnych tiktokerów: publiczne cancele, intrygi i zdrady, udawane związki oraz mroczne kulisy bycia influencerami. Jak się później okaże, nikt nie jest tym, za kogo się podaje.
#
Książkę czyta się bardzo szybko, ale przyznam, że jest nieco irytująca. Można się również dość szybko zorientować, jakie będzie jej zakończenie. Jest w niej zbyt wielokrotnie powtarzających się tych samych przezwisk, których główni bohaterowie używają w stosunku do siebie: przygłupia jałówka (która wiecznie miele jęzorem) i pelagiczna meduza. Sorry, można było wykazać się trochę większą inwencją, tym bardziej, że autorka w ten sposób chciała podkreślić początki flirtu. Odkrywanie swojej dorosłości też nie musi się wiązać wyłącznie z seksem, którego tutaj jest aż w nadmiarze, i aż zbyt nachalne. Czasem warto zostawić więcej miejsca wyobraźni. Szkoda również, że pozostałe postaci dopiero pod koniec powieści otrzymały więcej miejsca dla siebie.
#
Duży plus za przedstawienie toksycznej strony social mediów oraz problemów i sytuacji z jakimi muszą się mierzyć współczesne nastolatki. A przede wszystkim, co jest niewątpliwie zaletą tej powieści - za czułość. Brawa za znakomite ilustracje, które są autorstwem Anny Niemczak.
#
„Miłość z TikToka” Magdaleny Pioruńskiej jest pierwszym tomem trylogii o licealnych bohaterach. W zapowiedzi autorka uchyla rąbka tajemnicy, dzięki czemu wiemy, że bohaterem kolejnej części będzie Agat. Mogę się jedynie domyślać, kto będzie dla niego postacią kontrastową…
#
Książka zdecydowanie dla czytelników 16+
Magdalena Pioruńska, „Miłość z TikToka”, seria Perseidy, wydawnictwo Znak Literanova, Kraków 2023.