poniedziałek, 8 czerwca 2020

„Zwyczajny tydzień z rodziną Janssonów”Ten tydzień wcale nie będzie taki zwyczajny. Wręcz przeciwnie, będzie pełen nieoczekiwanych i przezabawnych zdarzeń. Jeśli kiedykolwiek chcieliście zamienić się miejscami z dorosłymi, to czytając tę książkę możecie sprawdzić, czy przypadkiem nie zmienicie zdania.

Oto rodzinka Janssonów:


Dwójka rodzeństwa, Alvin i Kajsa, codziennie muszą dopilnować, aby ich rodzice odpowiednio się ubrali, zjedli śniadanie i nie spóźnili się do pracy. Niby nic trudnego. Pod warunkiem, że mama i tata będą współpracować. Zawsze jednak znajdują mnóstwo powodów do narzekania.

         - Krawata nie potrzebuję! – mówi tata. – A poza tym ten jest brzydki!

         - Tata mnie podsiadł! – wyje mama.
         - Byłem pierwszy, a to nie jest twoje miejsce – odpowiada tata,    wykrzywiając twarz w złośliwym grymasie. – Może masz je na własność?

I tak codziennie.

Ale to nie wszystko. Dzieci często są wzywane przez dyrektorów swoich rodziców, aby dowiedzieć się o ich złym zachowaniu w pracy!!!
 
Alvin i Kajsa wiedzą jednak, na czym najbardziej zależy mamie i tacie, więc „wypracowali” system kar, dzięki którym udaje im się zahamować wybryki rodziców.


W tej rodzince jest jeszcze dziadek taty Janssona, zwany Generałem. Wszędzie widzi wrogów, więc trzeba mieć się na baczności i umieć negocjować. Na stronie 52 dowiecie się, z czego można zrobić białą flagę na poczekaniu.

W przezabawnej opowieści poznacie również sąsiadów rodziny Janssonów, przeczytacie, dlaczego w dniu wypłaty zaczyna się szalony wyścig do kasy banku, a dzieci muszą zdążyć odebrać pieniądze przed rodzicami, i kim jest Truls.
W tej pełnej absurdów, zabawnych i chwilami bardzo dziwacznych zdarzeń historii zobaczycie, że bycie dorosłym wcale nie jest takie słodkie, jak mogłoby się Wam wydawać.


Autor: Martin Widmark, Petter Lidbeck
Tytuł:  Zwyczajny tydzień z rodziną Janssonów
Ilustracja: Pelle Forshed
Przekład: Marta Dybula
Wydawnictwo: Mamania
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2020
Liczba stron:  128
Oprawa: twarda