poniedziałek, 20 kwietnia 2020

Jak zostać artystą?Światowy Dzień Sztuki, który obchodzimy 15 kwietnia, został ustanowiony w dniu urodzin Leonarda da Vinci, człowieka wszechstronnego, interesującego się sztuką, matematyką, filozofią, geologią. Najbardziej znany jest z obrazów: Mona Lisy, Ostatniej wieczerzy oraz Damy z gronostajem, ale jego dorobek to również wiele projektów inżynieryjnych oraz nowatorskich maszyn, które możemy podziwiać na zachowanych do dziś rysunkach i szkicach. Czy bohater książki, o której będziemy dziś opowiadać, inspiruje się Leonardem da Vinci? A może znalazł wzór do naśladowania wśród współczesnych malarzy? Sprawdźmy!Jestem artystą” Marty Altés to łatwa w odbiorze – dzięki całostronicowym ilustracjom i niewielkiej ilości tekstu -, ale intrygująca i zabawna historia chłopca, który żyje sztuką. Zapoznając się z jego opowieścią, dowiadujemy się, jak postrzega otaczający go świat, jakich przedmiotów używa podczas tworzenia oraz jakie są reakcje domowników – mamy oraz kota – na pomysły chłopca. Już dwie pierwsze strony przyciągają wzrok – oto nasz bohater, z dorysowanymi własnoręcznie wąsami i dumną miną stoi w otoczeniu pożyczonych, na pewno bez wiedzy mamy, kosmetyków do makijażu, prezentując bardzo szczególną pracę przestrzenną. To rzeźba mobile, do wykonania której wykorzystano owoce, kredki, dużą lampę, rondle oraz... kota! Małemu artyście udało się nawet upozować zwierzę, które nie ma jednak zbytnio szczęśliwej miny.Co na to wszystko mama? Chłopcu trudno zrozumieć, że mama nie lubi:
-malowania po ścianach,
-wybijania dziur,
- zachlapywania farbą mebli i ubrań,
-zostawiania warzyw na talerzu,
-podkradania kosmetyków z łazienkowej półki,
-tworzenia z lodówki kwietnika.I wtedy młody artysta wpada na pomysł. Postanawia zrobić jedną, szczególną rzecz, wykorzystując swój talent. Otóż stworzy wyjątkowe, absolutnie niezwykłe DZIEŁO, specjalnie dla mamy! Czy uda mu się ta sztuka?

Na zakończenie pewna ciekawostka: czy Wy też zauważacie podobieństwo bohatera książki do Salvadora Dali i Pabla Picasso?

Autor: Marta Altés
Tytuł: Jestem artystą
Wydawnictwo: Tako
Rok i miejsce wydania: Toruń 2018
Liczba stron: 32