środa, 22 listopada 2017

Jubileusz Misia Uszatka

25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Święto to zostało ustanowione w 2002 roku na cześć wszystkich niedźwiadków – i małych, i dużych, białych i brązowych; każde dziecko ma swojego ulubionego. Wśród nich ugruntowaną pozycję ma Miś Uszatek, który w tym roku świętuje 60. urodziny.



Jak to się wszystko zaczęło?

Pomysłodawcą postaci sympatycznego Misia był Czesław Janczarski, natomiast jego wizerunek na papierze stworzył ilustrator Zbigniew Rychlicki. Kiedy opowiadania o przygodach niedźwiadka zaczęły ukazywać się regularnie od roku 1957 w dwutygodniku „Miś – przyjaciel najmłodszych”, a on sam stał się patronem pisma, szybko zyskał uznanie dzieci, które z niecierpliwością zaczęły czekać na kolejne odcinki. Pozostawała tylko jedna sprawa – Miś nie miał imienia! W wyniku konkursu ogłoszonego przez redakcję niedźwiadek stał się Misiem Uszatkiem.



Jak Miś Uszatek stał się przyjacielem dzieci

Już od 1960 roku opowiadania, których głównym bohaterem był Miś Uszatek, zaczęły ukazywać się w formie książkowej, nakładem Instytutu Wydawniczego „Nasza Księgarnia”, a do 1970 roku wydane zostało aż 5 edycji. Jak to się stało, że dzieci go pokochały? Tego Misia nie da się nie lubić – a to za sprawą jego pogodnego charakteru, przyjacielskiego usposobienia oraz odwagi w poznawaniu otaczającego go świata. Najmłodszym z pewnością spodobało się również to, że Miś jest beztroski, czasem łatwowierny i lubi takie same zabawy jak one: wzlatywanie najwyżej jak się da na huśtawce,  chlapanie się w kałużach czy w lepienie bałwana. Poza tym rozwija się i dorasta razem z przedszkolakami, poszerzając swoją wiedzę oraz ucząc się dobrych manier.          

  

Miś Uszatek w telewizji

Chociaż Miś Uszatek bardziej znany jest z dobranocek, produkowanych przez Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi od 1975 roku, po raz pierwszy pokazał się na ekranie w 1962 roku, kiedy powstał film pt. „Miś Uszatek”. Se-Ma-For zakończył produkcję animacji w 1987 roku – w sumie powstały 104 części. Co ciekawe, serial spodobał się w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej.


Świętujemy urodziny

Wydawnictwo Nasza Księgarnia z okazji urodzin Misia Uszatka przygotowało jubileuszowe wydanie jego przygód w formie książkowej, zawierające 3 tomy opowiadań: „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”, „Nowi przyjaciele Misia Uszatka”, „Gromadka Misia Uszatka” oraz komplet ilustracji Zbigniewa Rychlickiego.

Zachęcamy do zagłębienia się w świat Misia Uszatka!


Autor: Czesław Janczarski
Ilustracje: Zbigniew Rychlicki
Tytuł: Miś Uszatek
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2017
Liczba stron: 236
Oprawa: twarda