środa, 26 lipca 2017

„Opowieści pana Rożka” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczykilustr. Wanda Orlińska

 Tytułowego pana Rożka można spotkać na małym osiedlu na skraju lasu. Jest tam niewiele uliczek, kilka małych domków, a pośród zieleni słychać śpiew ptaków. Niedaleko placu zabaw, od czasu do czasu można usłyszeń wesołą melodię. To znak, że niedaleko jedzie żółta furgonetka, w której pan Rożek przewozi lody o smaku owoców, z posypką orzechową lub polewą czekoladową. Ale najlepsze są lody o smaku baśni! Jeżeli je zamówicie, pojawi się nagle przed Wami postać w pelerynie i cylindrze na głowie. Tak odmieniony lodziarz z błyskiem w oku rozpocznie snuć baśniową opowieść.


Autorka zaprasza czytelników na trzy wycieczki. Każda z nich zaczyna się daleko od zgiełku miasta, wśród zapachu lasu i niskich domków. Tam właśnie poznajemy Maćka, który z rodzicami ogląda ich przyszłe nowe miejsce zamieszkania. Tutaj poznaje też pana Rożka i nowy smak lodów – baśniowy. Słuchając z Maćkiem opowieści dowiemy się, czy „Piotruś i Pragnienie” zamieszkają razem, dlaczego wiatr był szczęśliwy i co zrobiła Pani od Kwiatów. Dowiemy się też, o czym rozmawiają zabawki nocą i jak świnka bez ucha w opowiadaniu „Albertyna ratuje Układankę” nauczy nas nowych słów. Poznamy moc kryształowego naszyjnika i sprawdzimy, kto ukrywał się pod czarnym kapeluszem w opowiadaniu „Baśń o Rudowłosej”.
"Piotruś i Pragnienie", ilustr. Wanda Orlińska

"Piotruś i Pragnienie", ilustr. Wanda Orlińska

"Albertyna ratuje Układankę", ilustr. Wanda Orlińska
"Albertyna ratuje Układankę", ilustr. Wanda Orlińska
"Baśń o Rudowłosej", ilustr. Wanda Orlińska
"Baśń o Rudowłosej", ilustr. Wanda Orlińska

W książce Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk pt. „Opowieści pana Rożka” poznamy trzy wspaniałe historie o marzeniach, szczęściu na wyciągnięcie ręki i potrzebie zauważenia. Jeżeli przyjemność czytania połączymy z degustacją lodów, możemy mieć pewność, że wkrótce naszym ulubionym będzie ten o smaku baśni.

Ilustracje Wandy Orlińskiej doskonale przedstawiają emocje bohaterów opowieści, a jednocześnie pozostawiają czytelnikowi miejsce do uruchomienia wyobraźni.

Pan Rożek, Maciek i lody o smaku baśni, ilustr. Wanda Orlińska


A zatem – smacznego czytania!Autor: Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Tytuł: Opowieści pana Rożka
Ilustrator: Wanda Orlińska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2012
Oprawa: twarda
Liczba stron: 61 [3]
Wiek: 6+