wtorek, 30 maja 2017

„Lenka” Katalin Szegedi


Czerwony kolor przyciąga wzrok. To barwa pełna emocji i skrajnych uczuć. Taka też jest opowieść o dziewczynce, która „przyszła na świat w piękną majową noc, przy pełni księżyca”. Spośród wielu okładek, które znajdziemy w bibliotece, na pewno nie przeoczymy właśnie tej – w czerwonej sukience, z burzą czerwonych włosów, z oczami jak węgielki spogląda na nas nieśmiało mała Lenka. Jej ulubionym zajęciem jest rysowanie. Dzięki kredkom, farbom, pastelom powstaje świat, którego Lenka nie musi się obawiać. Nie ma w nim naśmiewających się z jej krągłych kształtów rówieśników.

Pewnego dnia, kiedy po raz kolejny stała samotnie na placu zabaw znalazła w kieszeni kawałek kredy i „nie czekając ani chwili, zabrała się do rysowania i wkrótce asfalt pokryły białe i kolorowe rysunki”. Nie zauważyła, że od dłuższego czasu obserwuje ją chłopiec z hulajnogą. Od razu dostrzegł i zachwycił się niezwykłym talentem Lenki. Palko, bo tak miał na imię nowy kolega bohaterki opowiadania zaakceptował dziewczynkę w jednej chwili, bo zupełnie nie przeszkadzała mu jej okrągła figura. Chłopiec nosi okulary, możemy się zatem domyślać, że on również nie jest akceptowany przez kolegów i koleżanki. Od tego momentu Lenka czeka na kolejny dzień bez obaw, bo wie, że teraz każdy następny będzie już inny niż dotychczas – pogodny i radosny. 
Jesteśmy świadkami rodzącej się przyjaźni.

Katalin Szegedi podarowała nam opowieść, w której nie znajdziemy gotowych rozwiązań i odpowiedzi, jak dziecko ma sobie poradzić z obrzydliwymi uwagami rówieśników i jak ma zaakceptować swoją OKRĄGŁOŚĆ.

Po tej lekturze możemy także mieć pewność, że pani Szegedi nieprzypadkowo ubrała małą bohaterkę w czerwień. Węgierska autorka i ilustratorka stworzyła urzekające obrazy, pełne detali. Nieoczywisty jest na przykład tytuł książki, umieszczony w formie guziczków na sukience Lenki. Natomiast na stronie tytułowej ułożony jest z kolorowych kredek. Uważny czytelnik dostrzeże też malutką biedronkę, która towarzyszy Lence na każdej stronie książki. Bardzo nietypowa jest także numeracja stron, za każdym razem inna i w różnych miejscach. Jeśli przyjrzymy się jeszcze dokładniej zauważymy, że tło wykonane jest z tektury falistej i fragmentów gazet.

Ta książka zachwyca pod każdym względem!





Lenka i Palko

Książkę prezentujemy w ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej.

Tekst i ilustracje: Katalin Szegedi
Tytuł: Lenka
Przekład: Sebastian Stachowski
Wydawnictwo:  Marta Bręgiel-Benedyk Wydawnictwo Namas
Rok i miejsce wydania: Poznań 2010
Oprawa: twarda
Liczba stron: 29 [3]