piątek, 8 kwietnia 2016

Seria o Albercie Albertsonie

Albert Albertson jest zwyczajnym chłopcem. Tak jak inne dzieci w jego wieku (przedszkolnym i wczesnoszkolnym) ma czasami problem z zasypianiem, boi się potworów, guzdrze się przed pójściem do przedszkola i ma niewidzialnego przyjaciela, który towarzyszy mu w czasie codziennych zajęć i zabaw. 

Książki o Albercie, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, rozeszły się dotąd w przeszło ośmiomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami, a na ich kanwie powstały liczne spektakle teatralne i filmy animowane. W Szwecji to już kultowa seria, licząca ponad trzydzieści tytułów. Jej autorka i ilustratorka, Gunilla Bergström, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, włącznie z wyborem jej książki na książkę roku 1997 przez szwedzkie Jury Dziecięce.


W 2012 roku minęło 40 lat od ukazania się pierwszej historii o Albercie Albertsonie, który w Szwecji nazywa się Alfons Åberg. Jubileusz jest tam hucznie obchodzony, a sprawczyni całego zamieszania, Gunilla Bergström, uhonorowana została przez szwedzki rząd medalem Illis quorum za „nowatorską twórczość literacką i ilustratorską znakomicie ukazującą świat z dziecięcej perspektywy”.


Dzieci rozpoznają w Albercie swoje zachowania i emocje – radość zabawy, ciekawość świata, nieograniczoną fantazję, ale też złość, zazdrość czy strach.
W Polsce dotychczas ukazało się 13 książek z serii.

Źródło: 
 http://www.zakamarki.pl/