czwartek, 7 listopada 2024

Nowości w zbiorach Piątki

Sibylle Delacroix, „Ptak na ramieniu”, Wydawnictwo No Bell 

Pierwszy dzień w szkole, w dodatku bez ulubionej przytulanki, niesie ze sobą dużo stresu. Ale i następne dni nie okazują się łatwiejsze. Jak bawić się z innymi dziećmi i słuchać, co mówi nauczycielka, kiedy na ramieniu siedzi ci ptak lęku, niepewności, wiary w siebie? Bohaterka tej książeczki z pomocą koleżanki Zosi znajduje na to sposób.
„Ptak na ramieniu” mówi o dzieciach zmagających się z lękiem, nieśmiałością, brakiem wiary w siebie; pokazuje im, że nie są same w swoich doświadczeniach; uczy, że mogą sobie poradzić z takimi problemami. Zarazem książeczka uwrażliwia na dzieci ciche, niepewne, trzymające się na uboczu – niejednej dziewczynce i niejednemu chłopcu może podsunąć myśl, by do nich podejść, porozmawiać, zaprzyjaźnić się z nimi, wciągnąć do zabawy, wesprzeć je.





Sam Usher, „Burza”, Wydawnictwo Wilga

Na dworze hula wiatr, więc chłopiec i jego dziadek uznają, że to idealny dzień na puszczanie latawca. Jest tylko jeden problem – nie mogą go znaleźć. Poszukiwania przywołują mnóstwo wspaniałych wspomnień wspólnych chwil, a gdy chłopczyk i dziadek wreszcie wychodzą, natychmiast dają się ponieść całkiem nowej przygodzie!
Wspaniała książka o potędze wyobraźni i relacji wnuka z dziadkiem.










Olivier Tallec, „Mój najlepszy najlepszy przyjaciel”, Wydawnictwo Druganoga

Wiewiórka poznaje swojego przyjaciela. I to najlepszego! To ten jedyny najlepszy przyjaciel, który zawsze jest chętny do wspólnej zabawy. Ale co zrobić, gdy poznaje się innych najlepszych przyjaciół, którzy dobrze puszczają kaczki i znają jeszcze lepsze, sekretne miejsca w lesie? Czy najlepszy przyjaciel może być tylko jeden?
Pełna humoru, dająca do myślenia opowieść, która zostanie z czytelnikiem na dłużej.










Lorna Scobie, „Przyjaciele tak się nie bawią, misiu!”,
Wydawnictwo Amber

Miś i Wiewiórka są najlepszymi przyjaciółmi. A najlepsi przyjaciele zawsze wszystko robią razem. Ale to nie zawsze najlepiej wychodzi, bo przecież są tak różni… Wiewiórka lubi bawić się w chowanego, ale Miś jest za duży, by znaleźć kryjówkę. Miś lubi kopać dołki w ziemi, ale niechcący zakopuje i Wiewiórkę. Czy znajdą zabawę, którą polubią oboje?







Sharon Giltrow, „Pora spać, Tato!”, il. Katrin Dreiling,
Wydawnictwo No Bell

To prawdziwe wyzwanie, położyć tatę wieczorem do łóżka. Będzie kombinował, jak by opóźnić tę chwilę: spróbuje trochę popłakać, włoży piżamę tył na przód, zachce mu się pić, będzie chciał, żeby poczytać mu przed snem i przy okazji odpowiedzieć na wszystkie najważniejsze pytania świata. A w ostatniej chwili stwierdzi: „Ale jeszcze chcę do toalety”.
Ta książeczka pozwala z humorem uświadomić dzieciom, przez jakie trudy przechodzą wieczorami rodzice, próbując położyć je spać.