wtorek, 12 listopada 2024

Nowości w zbiorach Piątki


Kathleen Glasgow napisała książki, które wciągną Was od pierwszej strony i zostawią w sercu trwały ślad. Ukazały się nakładem Wydawnictwa Jaguar. Prezentację otwiera najnowszy tytuł, którego data premiery to 9 października 2024 roku. 

Wszystkie w kategorii wiekowej 14+

 

„The Glass Girl”, przełożyła Ewa Bobocińska

Rozdzierająca opowieść o nastolatce zmagającej się z nałogiem i o podróży, którą musi odbyć, aby wyzdrowieć.

Każdy w życiu piętnastoletniej Belli czegoś od niej potrzebuje. Mama oczekuje pomocy w domu, tata – żeby nie sprawiała kłopotów, a były chłopak – żeby nie zawracała mu głowy. Jedyną osobą, która nigdy niczego nie chciała, była jej babcia. Ale teraz babcia nie żyje.

Tylko jedna rzecz łagodzi presję: alkohol. To on sprawia, że życie jest łatwiejsze, traci swoje ostre kontury. A przecież to dobrze, w końcu wszyscy piją. Poza tym Bella może przestać, kiedy tylko zechce.

Jednak gdy na przyjęciu z okazji Święta Dziękczynienia Bella traci przytomność i budzi się w szpitalu, dociera do niej smutna prawda – coś jest BARDZO nie tak. Nadszedł czas, aby zmierzyć się z rzeczywistością. A dla Belli rzeczywistość to odwyk...

Książka w katalogu online 

 

„You’d Be Home Now”, przełożyła Ewa Bobocińska

Przez całe życie mówiono Emory, kim ma być. W mieście – bogatą dziewczyną, praprawnuczką założyciela młyna. W szkole – młodszą siostrą seksownej Maddie Ward. W domu odpowiedzialną córką, opiekunką Joeya – starszego brata, ćpuna. Konsekwencje jego uzależnienia są tragiczne – powodują wypadek samochodowy, w którym ginie Candy MontClaire. Życie rodzeństwa wywraca się do góry nogami…

Cztery miesiące później zaczyna się nowy rok szkolny, Emory idzie do trzeciej klasy, Joey wraca z odwyku, a całe miasto Mill Haven nadal żyje wypadkiem. I znów wszyscy mówią Emory, kim ma być. Ale skoro tak wiele się zmieniło, jak może wciąż być tą samą osobą? A może nigdy nie była taka, jak ją postrzegano? Może już czas, żeby sama zdecydowała, kim chce naprawdę być?

Mill Haven chciałoby, aby wszyscy byli jednowymiarowi, ale Emory zaczyna dostrzegać, że każdy jest bardziej skomplikowany, niż się na pozór wydaje. Jej brat, który może wcale nie jest całkiem „wyleczony”, popularny chłopak, który mieszka po sąsiedzku, a przede wszystkim narkomani, spotykający się na obrzeżach miasta.

Powieść „You'd Be Home Now” to droga rodziny do zrozumienia i pokochania siebie nawzajem za to, kim są, a nie za to, za kogo są uważani. To wspaniała, chwytająca za serce opowieść o kryzysie narkomanii i jego oddziaływaniu na nas wszystkich.

Książka w katalogu online 

 

„Girl in Pieces”, przełożyła Zuzanna Byczek

Charlie zdecydowanie zbyt wcześnie doświadcza okrucieństw losu. Ukochany ojciec popełnia samobójstwo, a dziewczynka nie znajduje oparcia w pogrążonej w żałobie i niemocy matce. Zostaje sama z lękiem i bólem, z ciężarem nie do udźwignięcia. Ucieka w głąb siebie, milknie i wraz z upływem lat staje się całkowicie samotną, smutną dziewczyną.

W szkole skrzętnie ukrywa blizny po samookaleczeniach. Zupełnie nie pasuje do wesołych, pewnych siebie rówieśników. I oto pewnego dnia nowa koleżanka zwraca na nią uwagę; szybko rodzi się bliska przyjaźń. Po pewnym czasie Charlie traci przyjaciółkę w tragicznych okolicznościach. Dziewczyna rozsypuje się na milion kawałków, rozpacz wygania ją na ulicę i niemal doprowadza do unicestwienia. Jednak wkrótce Charlie zaczyna wierzyć, że jej życie ma wartość, a bolesne doświadczenia mogą stać się źródłem siły.

Książka w katalogu online 

 

„How To Make Friends With the Dark”, przełożyła Ewa Bobocińska

Niespodziewany telefon wywraca życie nastoletniej Tiger do góry nogami. Jej matka nie żyje. Dziewczyna pogrąża się w całkowitym mroku.

Nie wie nic o swoim ojcu ani bliższej czy dalszej rodzinie. Matka była całym jej światem. Teraz jej życie szybko zostaje zapakowane do walizki, a Tiger trafia do rodziny zastępczej. Potem do kolejnej. I jeszcze jednej.

Czasami rodziną okazują się jednak ludzie, których zupełnie by się o to nie podejrzewało. Oto opowieść o tym, jak pokonać mrok, a nawet się z nim zaprzyjaźnić.

Książka w katalogu online 

 

czwartek, 7 listopada 2024

Nowości w zbiorach Piątki

Sibylle Delacroix, „Ptak na ramieniu”, Wydawnictwo No Bell 

Pierwszy dzień w szkole, w dodatku bez ulubionej przytulanki, niesie ze sobą dużo stresu. Ale i następne dni nie okazują się łatwiejsze. Jak bawić się z innymi dziećmi i słuchać, co mówi nauczycielka, kiedy na ramieniu siedzi ci ptak lęku, niepewności, wiary w siebie? Bohaterka tej książeczki z pomocą koleżanki Zosi znajduje na to sposób.
„Ptak na ramieniu” mówi o dzieciach zmagających się z lękiem, nieśmiałością, brakiem wiary w siebie; pokazuje im, że nie są same w swoich doświadczeniach; uczy, że mogą sobie poradzić z takimi problemami. Zarazem książeczka uwrażliwia na dzieci ciche, niepewne, trzymające się na uboczu – niejednej dziewczynce i niejednemu chłopcu może podsunąć myśl, by do nich podejść, porozmawiać, zaprzyjaźnić się z nimi, wciągnąć do zabawy, wesprzeć je.





Sam Usher, „Burza”, Wydawnictwo Wilga

Na dworze hula wiatr, więc chłopiec i jego dziadek uznają, że to idealny dzień na puszczanie latawca. Jest tylko jeden problem – nie mogą go znaleźć. Poszukiwania przywołują mnóstwo wspaniałych wspomnień wspólnych chwil, a gdy chłopczyk i dziadek wreszcie wychodzą, natychmiast dają się ponieść całkiem nowej przygodzie!
Wspaniała książka o potędze wyobraźni i relacji wnuka z dziadkiem.










Olivier Tallec, „Mój najlepszy najlepszy przyjaciel”, Wydawnictwo Druganoga

Wiewiórka poznaje swojego przyjaciela. I to najlepszego! To ten jedyny najlepszy przyjaciel, który zawsze jest chętny do wspólnej zabawy. Ale co zrobić, gdy poznaje się innych najlepszych przyjaciół, którzy dobrze puszczają kaczki i znają jeszcze lepsze, sekretne miejsca w lesie? Czy najlepszy przyjaciel może być tylko jeden?
Pełna humoru, dająca do myślenia opowieść, która zostanie z czytelnikiem na dłużej.










Lorna Scobie, „Przyjaciele tak się nie bawią, misiu!”,
Wydawnictwo Amber

Miś i Wiewiórka są najlepszymi przyjaciółmi. A najlepsi przyjaciele zawsze wszystko robią razem. Ale to nie zawsze najlepiej wychodzi, bo przecież są tak różni… Wiewiórka lubi bawić się w chowanego, ale Miś jest za duży, by znaleźć kryjówkę. Miś lubi kopać dołki w ziemi, ale niechcący zakopuje i Wiewiórkę. Czy znajdą zabawę, którą polubią oboje?







Sharon Giltrow, „Pora spać, Tato!”, il. Katrin Dreiling,
Wydawnictwo No Bell

To prawdziwe wyzwanie, położyć tatę wieczorem do łóżka. Będzie kombinował, jak by opóźnić tę chwilę: spróbuje trochę popłakać, włoży piżamę tył na przód, zachce mu się pić, będzie chciał, żeby poczytać mu przed snem i przy okazji odpowiedzieć na wszystkie najważniejsze pytania świata. A w ostatniej chwili stwierdzi: „Ale jeszcze chcę do toalety”.
Ta książeczka pozwala z humorem uświadomić dzieciom, przez jakie trudy przechodzą wieczorami rodzice, próbując położyć je spać.